PL   |   EN

Emisje w Europie wzrosły o prawie o piątą, ponieważ gospodarka odbiła się od dna

Emisje w Europie wzrosły o prawie o piątą, ponieważ gospodarka odbiła się od dna
źródło : pixabay.com
Emisje gazów cieplarnianych z krajów UE wzrosły wiosną ubiegłego roku o 18 proc., wynika z danych EuropejskiegoUrzędu Statystycznego Eurostatu, ponieważ sektor gospodarczy otrząsnął się po pandemicznych zamknięciach i powrócił do uwalniania szkodliwych dla klimatu gazów do atmosfery.

Eurostat podał, że emisje wyniosły 867 mln ton ekwiwalentu CO2 od kwietnia do czerwca tego roku, gwałtownie w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., Kiedy blokady w całej Europie doprowadziły emisje do najniższego poziomu w historii.

Dodał jednak, że poziomy pozostały poniżej każdego kwartału sprzed pandemii i kontynuowały długoterminową tendencję do stałego spadku.

Sektor produkcyjny i budowlany – odpowiedzialny za największy udział emisji na poziomie ponad jednej trzeciej emisji – odnotował wzrost poziomu o 22% od 2020 r., podczas gdy sektor dostaw energii elektrycznej wzrósł o 17%, a rolnictwo pozostało stabilne.

Gospodarstwa domowe przyczyniły się do prawie jednej piątej emisji, głównie ze względu na ślad węglowy związany z transportem, który wzrósł o 25% w porównaniu z ubiegłym rokiem, oraz ogrzewanie, o 42%.

Ale nawet gdy europejskie przedsiębiorstwa odradzają się, niektóre kraje rozważają nowe blokady. Na przykład Austria zamknęła wszystkie nieistotne sklepy, bary i kawiarnie, aby ograniczyć nową falę zakażeń ogarniających kontynent.

Raport Eurostatu przedstawia pierwsze szacunki kwartalnych emisji gazów cieplarnianych w UE, ponieważ blok zbliża się do celu zerowej emisji netto na 2050 r.

Stworzone przez allblue.pl