Dlaczego długoterminowa strategia niskoemisyjna jest taka ważna?
Żyjemy w czasach, w których działania na rzecz ochrony klimatu nabierają coraz większego znaczenia. Również nasze społeczeństwo staje się z roku na rok bardziej świadome decyzji podejmowanych w tych tematach przez rządzących, a także skutków tychże decyzji na nasze środowisko.
Długoterminowa wizja połączenia energetyki z klimatem jest potrzebna także firmom i inwestorom, którzy na jej podstawie mieliby pewność polityki i jasne wytyczne do działania.
Czy Polska wywiązała się z przygotowania nLTS?
Termin składania wniosków minął 1 stycznia 2020 r., a niektóre państwa nadal nie wywiązały się w pełni z nałożonego obowiązku. Wśród nich jest również Polska.
Chorwacja, Estonia, Węgry i Hiszpania przedstawiły i przyjęły swoje długoterminowe strategie niskoemisyjne. Z kolei Niemcy, Czechy, Portugalia i Słowenia wprawdzie zgłosiły swoje planowane strategie, ale nie zaktualizowały ich (pomimo nałożonego obowiązku aktualizacji co 5 lat).
Polska, zamiast przygotować strategię niskoemisyjną, przedstawiła “Politykę Energetyczną Polski”, która w dużej mierze jest uzależniona od paliw kopalnych.
Zamiast przedstawiać plany dekarbonizacji na następne 30 lat, Polityka Energetyczna Polski to w rzeczywistości koordynowany przez Skarb Państwa dokument, który chroni państwowe spółki energetyczne przed polityką klimatyczną.
Debata online oraz Raport CAN-Europe Getting the long-planning right
W związku z zaistniałą sytuacją organizacja CAN-Europe przygotowała specjalny raport “Getting the long-planning right”, w którym m. in. ocenia działania Polski w zakresie przygotowania długoterminowych strategii niskoemisyjnych.
Zapraszamy na debatę online, zaplanowaną na poniedziałek 22 listopada o godzinie 15:00, podczas której omówiona zostanie obecna sytuacja oraz raport przygotowany przez CAN-Europe. W wydarzeniu udział wezmą:
- Tom van Ierland, DG ds. Działań w dziedzinie Klimatu z Komisji Europejskiej,
- Harriet Mackaill-Hill, Koordynator ds. Polityki Zarządzania z CAN-Europe,
- Teodóra Dönsz-Kovács z MTVSZ (Węgry),
- Ana Márquez z SEO / Birdlife (Hiszpania),
- dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju,
- w roli moderatora: Goksen Sahin z CAN-Europe.
Wydarzenie rozpocznie się od krótkiej prezentacji raportu przez Wojciecha Szymalskiego, następnie poszczególni goście zabiorą głos na jego temat. Przewidziana jest także sesja Q&A pomiędzy uczestnikami.
Debatę będzie można obejrzeć w formie transmisji na naszym portalu, a także na Facebooku, na wydarzeniu Krajowe Strategie Niskoemisyjne a neutralność klimatyczna.