Konferencja „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce”
REJESTRACJA — LINK DO FORMULARZA
Program: link
14 stycznia 2025 r., godz. 10:00–15:00 Warszawa,
Kinoteka lub ONLINE
Wstęp bezpłatny
Rozporządzenie Nature Restoration Law nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek odbudowy co najmniej 20 proc. zniszczonych obszarów przyrodniczych na lądzie i morzu do 2030 roku, a do 2050 roku – ich pełnej regeneracji. Do września 2026 roku państwa mają przygotować wiążące Krajowe Plany Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, w których wskażą, jak, kiedy, gdzie i z jakich środków będą realizować cele rozporządzenia. Konferencja „Natura Ratuje Ludzi” ma zapoczątkować debatę o tym, w jaki sposób pod kątem celów NRL zintegrować polityki leśne i rolne z ochroną przyrody, jak finansować działania wdrażające rozporządzenie oraz jak uniknąć pułapek i wykorzystać szanse.
Dziś Nature Restoration Law nie jest już postulatem. Prawo stało się faktem. Czas najwyższy przejść zatem do konkretów i wspólnie, w jak najszerszym gronie interesariuszy, zastanowić się, jak w możliwie ambitny sposób wdrożyć to prawo w Polsce – mówi Augustyn Mikos z Koalicji 10%, w której reprezentuje Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. – Temat jest ważny i pilny z dwóch powodów. Po pierwsze – mamy do czynienia z legislacją mającą wpływ na wiele obszarów naszego codziennego życia, ludzki dobrostan i bezpieczeństwo. Odbudowa ekosystemów dotyczyć będzie nie tylko lasów, rzek, mórz i torfowisk, ale też zieleni miejskiej. Po drugie – Polska musi przygotować Krajowy Plan Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, który uwzględni rzeczywiste potrzeby wielu grup społecznych. Ten proces powinien odbywać się w dialogu. Zwłaszcza że, aż 84,6 proc. z nas chce objęcia ochroną 20 proc. najcenniejszych przyrodniczo i społecznie polskich lasów1. Konferencja, na którą zapraszamy, ma tę płaszczyznę do dialogu stworzyć.
Czym jest Koalicja 10%?
W Warszawie, 14 stycznia 2025 roku, na konferencji „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce” wypowiedzą się zaproszeni przez Koalicję 10% eksperci i ekspertki na co dzień zajmujący się środowiskiem przyrodniczym (lasami, rzekami, mokradłami, morzami), rolnictwem, prawem oraz finansami. Wraz z przedstawicielami i przedstawicielkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska będą szukać perspektyw i rozwiązań dla skutecznego wdrożenia zapisów NRL w naszym kraju.
Koalicja 10% to grupa 12 organizacji pozarządowych, która wspiera Polskę w procesie realizacji zobowiązań wynikających z unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Zrealizowała m.in. kampanię informacyjną „Natura Ratuje Ludzi”. Tworzą ją Centrum Ochrony Mokradeł, ClientEarth, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Fundacja WWF Polska, Greenmind, Lasy i Obywatele, Klub Przyrodników, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i Polska Zielona Sieć.
Źródło: Polska Zielona Sieć