W konkursie Drzewo Roku nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Drzewa zakorzenionego w naszej historii i tradycji. Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciami drzewa przesłać go na adres e-mailowy: drzeworoku@klubgaja.pl
Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, organizatora konkursu Drzewo Roku w Polsce, mówi – „W naszych zaproszeniach prosimy uczestników Konkursu Drzewo Roku o znalezienie swojego ulubionego drzewa i zgłoszenia go do konkursu. Zazwyczaj okazuje się, że ukochane drzewa, z którymi mamy więź, znamy już od lat. Nie trzeba nikogo specjalnie namawiać do poszukiwań. Mamy swoje ulubione drzewa w okolicy lub gdzieś niedaleko. Są to obiekty, które mają znaczenie w naszym życiu i bardzo często są ważne dla naszej rodziny czy społeczności, poprzednich i przyszłych pokoleń. Drzewa są nieruchome ale te przez nas ukochane poruszają nasze serca i umysły. Konkurs Drzewo Roku odsłania nasze przywiązanie i szacunek do tych drzew. Warto to docenić i chronić”.
Na zgłoszenia drzew do tegorocznej edycji konkursu czekamy do 30 listopada 2024 r. Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu do końca lutego 2025 roku wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2025. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas głosowania w czerwcu, w przyszłym roku. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2026.
Polskie drzewa wielokrotnie zwyciężyły w europejskim konkursie. Tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymały: Buk Serce Ogrodu z Arboretum Wojsławice w woj. dolnośląskim (2024), Dąb Fabrykant z Łodzi (2023), Dąb Dunin z Przybudek – Strażnik Puszczy Białowieskiej (2022), Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim (2017).
Więcej informacji o konkursie na www.swietodrzewa.pl w zakładce KONKURSY
Źródło: Klub Gaja