PL   |   EN

Nie dla kopalni pod jeziorami! Pikieta w niedzielę(16.06) o godz. 17 na pl. Zamkowym

Nie dla kopalni pod jeziorami! Pikieta w niedzielę(16.06) o godz. 17 na pl. Zamkowym
źródło : pixabay.com
Polesie, wielka kraina jezior i mokradeł, to jeden z najcenniejszych przyrodniczo zakątków Europy. Polski fragment Polesia, położony we wschodniej Lubelszczyźnie, chroniony jest w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery a zagęszczenie krajowych i europejskich terenów chronionych należy tu do najwyższych w Polsce. Jednocześnie jest to teren Lubelskiego Zagłębia Węglowego a kopalnia Bogdanka prowadzi ekspansję na nowe tereny – obszary cenne przyrodniczo, istotne dla turystyki oraz ważne dla ochrony zasobów wodnych.

Woda cenniejsza niż węgiel

Akcja jest protestem przeciwko nowym obszarom wydobywczym na Polesiu, głównie przeciwko wydobyciu przez Bogdankę węgla ze złoża Ostrów oraz wsparciem dla ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów, w tym bagiennych Lasów Sobiborskich, gdzie postulowany jest nowy Park Narodowy.

  • W czasach zmieniającego się klimatu i ciągłej suszy bezpieczeństwo zasobów wodnych i dzika przyroda są o wiele cenniejsze niż pokłady węgla.
  • Energetyka węglowa szybko traci na znaczeniu. Żeby zaspokoić jej malejące potrzeby nie musimy osuszać cennych przyrodniczo mokradeł i narażać strategicznych zasobów wód podziemnych.
  • Eksploatacja złoża Ostrów to nieodwracalne zmiany w krajobrazie samego serca Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego – miejsca wypoczynku tysięcy rodzin

Kopalnia pod jeziorami?

Złoże „Ostrów” to teren popularnych jezior takich jak Łukcze, Rogóźno czy Krasne. Większość złoża leży w granicach Parku Krajobrazowego oraz Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery. Koncesja obejmuje m.in. teren rezerwatu przyrody „Brzeziczno” a granice złoża znajdują się zaledwie 2,6 km od granic Poleskiego Parku Narodowego. Planowane wydobycie pokrywa się ze strefą ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 407 a koncesję wydano bez zatwierdzenia szczegółowej dokumentacji hydrogeologicznej – wpływ kopalni na wody podziemne nie jest należycie zbadany.

Wydobycie najtańszą metodą „na zawał” spowoduje powstanie setek hektarów zapadlisk, głębokich nawet na 5 metrów. Spływ wody osuszy otaczające tereny a miliony metrów sześciennych będzie wypompowywane „do morza”. Zmiany będą nieodwracalne, będą się pogłębiać jeszcze długo po tym jak wypłacone zostaną ostatnie górnicze trzynastki i czternastki.

Energetyka węglowa stopniowo odchodzi do lamusa. Nie ma sensu, żeby na dowiedzenia, narobiła jeszcze dodatkowych zniszczeń w przyrodzie. A węgiel, przy którego wykopaniu zniszczy się torfowiska niszczy klimat podwójnie – zdrowe torfowiska są najlepszym magazynem, węgla i wody, zakłócone emitują mnóstwo CO2. Obecnie to ok. 10% polskich emisji. Dlatego zapraszamy do rozwinięcia Zielonej Wstęgi dookoła Placu Zamkowego. Stojący na placu Król Zygmunt był pionierem ochrony przyrody – wydał zakaz polowań na tura. Dziś adresatem naszych apeli jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska , które powinno przemyśleć wydane za poprzedniego rządu decyzje. Polesie zamiast nowej kopalni potrzebuje nowego parku narodowego i sprawiedliwej transformacji – mówi Krzysztof Gorczyca z lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Akcja „Zielone wstęga” rozpocznie się o 17.00 wokół Placu Zamkowego o 17.20 zapraszamy pod Kolumnę Zygmunta na małą konferencję prasową z udziałem organizatorów i ekspertów. 

źródło: Polska Zielona Sieć 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl