W związku z wprowadzaniem taksonomii w UE oraz wymogiem sprawozdawania się niefinansowego tzw. ESG decydującym obecnie lub w nie dalekiej przyszłości ważnym wskaźnikiem kooperacji w gospodarce staje ślad węglowy. Niski czy wynoszący zero może decydować o nawiązywaniu współpracy gospodarczej polskich firm w Polsce jak i zagranicą, wysoki może ograniczyć konkurencyjność polskiej gospodarki. A w znaczącym stopniu ślad węglowy jest pochodną emisji w energetyce. Gaz ziemny bezdyskusyjne przyczynia się do wysokiego śladu węglowego.
Gaz ziemny w powszechnej opinii uważa się jako paliwo przejściowe. Czy jako paliwo kopalne może być za takie uznawane? Oparcie części zaopatrzenia w energię na korzystaniu z gazu zmiennego, które w znaczącym stopniu pochodzi z importu oraz wymaga krytycznej infrastruktury osłabia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Czy jest zasadne ograniczenie importu gazu ziemnego do Polski? Czy strategia przechodzenia z węgla na gaz jest rozwiązaniem problemów w produkcji ciepła?
Te i inne pytania omówimy z naszymi gośćmi 4 czerwca 2024 roku na portalu chronmyklimat.pl oraz profilu FB/chronmyklimat. A gośćmi będą:
Aleksandra Gawlikowska-Fyk – Forum Energii
Diana Maciąga – Polska Zielona Sieć
Michała Niewiadomski – Klub Energetyczny
Marcin Popkiewicz – Portal NaukaoKlimacie.pl oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Moderatorem dyskusji będzie Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Realizację programu dofinansowuje Climate Action Network-Europe oraz kampania Beyond Fossil Fuels.
Zapraszamy!