więcej


Inicjatywy lokalne

Słoneczny dom (9539)

2011-04-02

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'We Freiburgu w Niemczech stoi pierwszy na świecie dom, który generuje energię podążając za słońcem. 
Budynek, który otrzymał nazwę Heliotrop, zbudowany został jako prywatna rezydencja według projektu Rolfa Discha. Budynek obraca się w ciągu dnia zgodnie z ruchem słońca, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Pozwala na to specjalna konstrukcja umieszczona we wnętrzu budynku. Pozyskaną energię można wykorzystać nie tylko do urządzeń elektrycznych, ale także do ogrzewania wody. Ponadto cały budynek posiada przy tym doskonałą izolację. Heliotrop wyposażony jest również w system czyszczenia szarej wody oraz umożliwia kompostowanie odpadów. Zastosowana technologia sprawia, że dom można uznać za zeroemisyjny i przyjazny środowisku.

 

źródło: Wikimedia Commons

Unikalna konstrukcja zaprojektowana przez Discha umożliwia różnorakie zastosowania – zarówno jako dom prywatny, jak i laboratorium, przy równoczesnym zachowaniu struktury pozytywnego bilansu energetycznego. Oprócz oryginalnego projektu heliotropu, Disch opracował plany wykorzystania architektury solarnej w większej skali – jako wirujące hotele, budynki administracyjne, a nawet pawilon wystawowy dla EXPO 2010 w Szanghaju. Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej