więcej


Inicjatywy lokalne

Samorządowcy biorą sprawy w swoje ręce (10518)

2011-04-19

Drukuj
Lokalni działacze z Pomorza jednoczą swoje siły. Celem jest ograniczenie emisji CO2 w ich samorządach do 2020 roku o 20% w porównaniu do roku 1990.  Przedstawiciele władz Gdyni, Helu, Kościerzyna, Władysławowa i Gniewina podpisali tzw. "Porozumienie Burmistrzów", czyli porozumienie mające na celu wspólne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i promowanie rozwoju zrównoważonej energii.
Akcja pomorskich samorządowców jest częścią porozumienia promowanego na forum Unii Europejskiej, do którego od 2008 roku przystąpiło już w sumie 2,5 tysiąca samorządów. Wśród nich jest już także 16 samorządów z naszego kraju.

Podpisując porozumienie, pomorskie samorządy zobowiązały się do implementowania działań mających na celu wdrażanie czystych i energooszczędnych technologii w energetyce czy budownictwie.

Z realizacji swoich działań 5 pomorskich samorządów będzie musiało rozliczać się w formie sporządzanych co dwa lata raportów.

Przystępując do porozumienia, Gdynia, Hel, Kościerzyna, Władysławowo, i Gniewino zobowiązały się także do organizacji corocznych Dni Energii mających na celu promowanie efektywnej konsumpcji energii i wykorzystania jej alternatywnych źródeł.

Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, w ramach tzw. planu "3x20" kraje Wspólnoty powinny w ciągu najbliższych dziesięciu lat zmniejszyć emisję CO2 właśnie o 20%.


żródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej