więcej


Inicjatywy lokalne

Przygotowania do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Euro 2012 bez szkody dla środowiska (10517)

2011-04-21

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Euro 2012 – jedna z największych imprez sportowych na świecie zbliża się wielkimi krokami. O tym co zrobić, by tak duże imprezy sportowe odbywały się bez szkody dla środowiska rozmawiano podczas warsztatów, które odbyły się 11 kwietnia br. w ramach projektu „Zazielenienie mistrzostw EURO 2012”. 

Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Środowiska RP, spółka PL.2012 oraz Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec.

„Zielony transport”, ochrona klimatu (offset CO2), zarządzanie i redukcja odpadów oraz edukacja ekologiczna – to cztery główne obszary priorytetowe towarzyszące ministerstwu i spółce, w przygotowaniach do EURO 2012 w Polsce. Ich celem jest ograniczenie wpływu turnieju na środowisko oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych.

W trakcie warsztatów eksperci niemieccy z Öko–Institutu podzielili się z uczestnikami spotkania się swoimi doświadczeniami z organizacji mistrzostw świata w 2006 roku. Przedstawili także informacje o działaniach, jakie prowadzą obecnie w związku z mistrzostwami świata kobiet 2011. O planach związanych z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku powiedzieli także przedstawiciele ministerstwa oraz spółki Pl.2012.

– W 2012 r. Polska – wraz z Ukrainą – będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia, jakim niewątpliwie są mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Należy wykorzystywać takie okazje do promowania wizerunku naszego kraju jako przyjaznego środowisku naturalnemu i wspierającego rozwój zielonych technologii – mówi o zbliżających się mistrzostwach Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Zatem co należy zrobić, by ograniczyć wpływ turnieju na środowisko? Według uczestników konferencji najważniejsze to edukacja oraz działania, które zaangażują społeczeństwo w działania na rzeczy ochrony środowiska. Duży nacisk położony będzie na kwestie ochrony klimatu (tzw. offset CO2). Według danych szacunkowych Ministerstwa Środowiska, że do Polski może przyjechać milion gości, co spowoduje wzrost emisji dwutlenku węgla. W związku z tym konieczne będzie informowanie społeczeństwa, o tym co wiąże się z napływem takiej liczby kibiców, co zrobić, aby zneutralizować powstający w związku z organizacją turnieju dwutlenek węgla i jakie działania w tym zakresie będą podjęte.

– W Polsce jest gra w zielone – mówił na zakończenie swojego wystąpienia Andrzej Bogucki członek zarządu ds. infrastruktury spółki PL.2012 – więc grajmy w zielone na stadionach, w strefach kibiców, na ulicach, ale również z całą społecznością międzynarodową, która odwiedzi nasz kraj w czerwcu 2012 roku!

Działania na rzecz ochrony środowiska, o których dyskutowano podczas warsztatów, 11 kwietnia br. są realizowane w ramach programu odpowiedzialności społecznej EURO 2012, który ma przyczynić się do aktywnego zaangażowania mieszkańców Polski w przedsięwzięcia promujące pozytywne postawy i relacje społeczne oraz budujące wizerunek kraju.


źródło: ekologia.pl, fot. www.sxc.hu
www.ekologia.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej