więcej


Inicjatywy lokalne

Klimat dla klimatu (12664)

2011-06-02

Drukuj
Działania samorządów na rzecz ochrony klimatu to nie tylko moda, ale sposób na podnoszenie standardu życia mieszkańców miast i gmin – mówi Jerzy Zająkała, wójt Łubianki w rozmowie dla Serwisu Samorządowego PAP.
Serwis Samorządowy PAP podaje, że Gmina Łubianka jest jednym z 11 polskich samorządów i jedyną gminą wiejską należącą do „Porozumienia Burmistrzów”. 

Jerzy Zająkała, wójt gminy, wyjaśnia decyzję o przystąpieniu do porozumienia: "W Polsce nie jest to jeszcze popularna inicjatywa, natomiast uznaliśmy, że jest bardzo ważna. Jednym z aspektów, dla którego to zrobiliśmy jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Natomiast ja osobiście staram się patrzeć na tę problematykę przez pryzmat standardu życia mieszkańców gminy, który poprawiamy przeciwdziałając złemu wpływowi zmian klimatycznych".

"Moja gmina nie należy do największych, zamieszkuje ją ok. 6 tys. mieszkańców, a okazało się, że produkujemy aż 24 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Największa cześć to efekt korzystania z nośników energii, głównie z węgla. A to już dotyczy nas bezpośrednio. Można się więc zastanawiać, czy przyczynianie się do zmniejszania w skali bardzo lokalnej produkcji CO2 ma wpływ na globalny rynek produkcji dwutlenku węgla. W jakimś stopniu z pewnością tak. Natomiast na pewno ma ogromny wpływ na standard życia mieszkańców i ich zdrowie" – mówi dalej Zająkała.

PAP tłumaczy, że przystąpienie do „Porozumienia Burmistrzów” oznacza obowiązek przygotowania w ciągu roku od przystąpienia, planu na rzecz zrównoważonej energii. Należy m.in. przygotować zestaw przedsięwzięć, który doprowadzi do redukcji CO2.

"Akurat my zobowiązaliśmy się, że w ciągu 10 lat, tj. do 2020 roku, zmniejszymy emisję CO2 o 44,6 proc. Jednocześnie wyznaczyliśmy sobie zestaw działań, przy pomocy których chcemy do tego dojść. Przede wszystkim jest to termomodernizacja. Zamierzamy ocieplić i wymienić okna w ok. 350 budynkach. Druga sprawa to doprowadzenie gazu do gminy i wymiana kotłów węglowych na gazowe. Myślę, że jest to perspektywa 2-3 lat".

"Obecnie jesteśmy natomiast w trakcie instalacji kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych – zainstalujemy 700 zestawów kolektorów słonecznych. Akcja obejmie więc 40 proc. budynków w gminie" – mówi wójt.

PAP podaje, że kolejnym elementem planu działań Łubianki będą ogniwa fotowoltaiczne, czyli przetwarzające światło w energię elektryczną, a ostatnim elementem  – biogazownie. PIerwsze efekty już są, natomiast będą bardziej widoczne za kilka lat. Dziesięcioletni plan dla gminy trwa dopiero rok.
 
***

Porozumienie Burmistrzów jest inicjatywą Komisji Europejskiej przeznaczoną dla wszystkich miast europejskich, które pragną przyłączyć się do walki ze zmianami klimatu, a jednocześnie znacząco poprawić komfort życia swoich mieszkańców. 

Przystępując do Porozumienia burmistrzowie zobowiązują się do podjęcia działań w zakresie zrównoważonego zarządzania energią oraz do przekroczenia celu energetycznego Unii Europejskiej, jakim jest ograniczenie emisji CO2 o 20% do 2020 roku. Obecnie ponad 2300 miejscowości z całej Europy wdraża postanowienia Porozumienia. 


źródło: Serwis Samorządowy PAP
www.samorzad.pap.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej