więcej


Inicjatywy lokalne

"Train of Ideas" opuszcza Warszawę, aby kontynuować swoje tournee po Europie (12658)

2011-06-08

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Po 5-dniowej wizycie w Warszawie wystawa przygotowana przez European Green Capital 2011 odjechała w sobotę, 4 czerwca do Rygi. Pociąg odwiedzi łącznie 18 metropolii, aby promować proekologiczne zachowania w całej Europie. Warszawa była siódmym przystankiem na trasie pociągu. 
Pociąg przyjechał do Warszawy 31 maja 2011 r. W ciągu 5 dni wystawę odwiedziło wielu warszawiaków, w tym uczniowie 20 warszawskich gimnazjów. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.

„Train of Ideas łączy zabawę z nauką” – mówi Małgorzata Wesołowska, mieszkanka Warszawy, która zwiedziła wystawę. „Przybliża on kwestie związane z ochroną środowiska i rozwojem miast w wyjątkowy sposób, bardzo ciekawy dla zwiedzających. Poleciłam odwiedzenie wystawy wszystkim moim znajomym, bo uważam, że zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy naszego miasta mogą się w ten sposób wiele nauczyć” .

Pod mottem "Visions for future cities" sześć kontenerów przedstawia około 100 projektów poświęconych ekologii z Hamburga i innych europejskich miast. Wystawa porusza takie tematy jak “Urbanizacja i życie”, "Ochrona zasobów a biznes” czy "Konsumpcja”. Hamburg pokazuje m.in. czym charakteryzuje się European Green Capital 2011. W porównaniu z innymi europejskimi metropoliami hanzetyckie miasto wyróżnia się ambitnymi planami dotyczącymi ochrony klimatu. Jest to szczególnie istotne, gdyż Hamburg jest miastem przemysłowym i portem. W porównaniu do poziomu z 1990 roku emisja CO2 do 2020 roku zostanie obniżona o 40%, a do 2050 roku o 80%. Hamburg w wyjątkowy sposób chce osiągnąć swoje cele: wysypisko toksycznych odpadów zostało przemienione w „Górę energii”, która jest obecnie wykorzystywana do pozyskiwania energii ze słońca, wiatru, biomasy i gazów produkowanych przez odpady.

Ekspozycja “Miasto Życzeń” pokazuje, że pociąg zachęca zwiedzających do refleksji. Modelowe miasto z bloczków budowlanych zostało zbudowane dzięki aktywnemu zaangażowaniu warszawiaków, którzy rysowali lub opisywali swoje wizje na drewnianych klockach. Ich życzenia staną się częścią wystawy i mogą dotrzeć do ludzi z innych miast, jakie odwiedzi pociąg podczas swojej trasy.

Wystawa została oficjalnie otwarta 31 maja. W ceremonii udział wzięli Jarosław Kochaniak, zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Wilhelm Shulte, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Miasta Hamburg.

Otwarciu wystawy towarzyszyła debata „Green Capital Challenges”, poświęcona tematyce związanej z transportem i komunikacją publiczną w mieście. Zaproszeni na nią eksperci podjęli istotne tematy dotyczące zagospodarowania środków inwestycyjnych oraz kierunków rozwoju transportu w aglomeracjach miejskich na przykładzie dotychczasowych doświadczeń i projektów realizowanych w Warszawie z dużym naciskiem na problematykę związaną z ochroną środowiska i komfortem życia mieszkańców.

Poprzez projekt “Train of Ideas” Hamburg spełnia wymogi Komisji Europejskiej, która oczekuje od zwycięzcy promowania dialogu pomiędzy największymi europejskimi miastami w zakresie ochrony środowiska i klimatu. “Train of Ideas” był częścią zgłoszenia Hamburga i znacząco przyczynił się do zdobycia zaszczytnego tytułu European Green Capital 2011. Wystawa wyruszyła w trasę po Europie w kwietniu. 22 października pociąg zakończy swoje tournee w Hamburgu.

„Train of Ideas" wprawił European Green Capital 2011 w ruch. Miasto Hamburg realizuje projekt we współpracy z firmami Deutsche Bahn (DB) i Siemens. Obie firmy są Oficjalnymi Partnerami Strategicznymi European Green Capital 2011, natomiast firma Panasonic została sponsorem "Train of Ideas".
 
Więcej informacji na temat „Train of Ideas” można znaleźć na stronie:
www.train-of-ideas.net


źródło: Twenty Four Seven PR

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej