więcej


Zielona gospodarka

Przynajmiej 20% unijnego budżetu na lata 2014-2020 na cele proklimatyczne (15387)

2013-02-20

Drukuj

Podczas niedawno zakończonych negocjacji na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej przywódcy państw członkowskich uzgodnili, że przynajmniej 20% unijnego budżetu na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na działania mające na celu ochronę klimatu.

Może to oznaczać zwiększenie dotacji na OZE, energooszczędność i inne proekologiczne obszary w nowym budżecie Unii – w porównaniu do budżetu obecnie realizowanego.

"Cele klimatyczne będą reprezentować co najmniej 20 proc. wydatków UE w latach 2014-20. Będzie mieć to odzwierciedlenie w odpowiednich instrumentach, by zapewnić, że przyczynią się one do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i budowy niskowęglowej, efektywnej pod względem zasobów i chroniącej klimat gospodarki. Wzmocni to konkurencyjność Europy i stworzy nowe, bardziej ekologiczne miejsca pracy" – Polska Agencja Prasowa cytuje komunikat Brukseli z zakończonego niedawno szczytu Unii Europejskiej.

Olivier Bailly, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej, potwierdził ustalenia szczytu UE dot. budżetu na lata 2014-2020 w zakresie wydatków na walkę ze zmianami klimatu. Bailly poinformował, że ustalenia w tym zakresie muszą zyskać aprobatę Parlamentu Europejskiego i nie można jeszcze podać szczegółów dotyczących konretnych działań, które będą finansowane ze środków unijnych w latach 2014-2020.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej