więcej


Zielona gospodarka

Parlament Europejski zatwierdził backloading (15905)

2013-07-09

Drukuj

euractivParlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej w sprawie backloadingu. Jak twierdzi Matthias Groote, przewodniczący Komisji PE ds. Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, plan pozwoli jedynie odwlec w czasie bardziej fundamentalne reformy – czytamy na Euractiv.pl.

Czekając na reformy strukturalne

„Backloading jest jedynie sposobem na podtrzymanie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) w oczekiwaniu na wprowadzenie potrzebnych reform strukturalnych" – powiedział Matthias Groote, niemiecki eurodeputowany (Socjaliści i Demokraci). Jego zdaniem „jeśli cena za tonę dwutlenku węgla spadnie poniżej 3 euro, nie będzie miał on już żadnego wpływu".

"Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, negocjacje między Radą Europejską, Komisją i Parlamentem mogłyby rozpocząć się po letniej przerwie lub w jej trakcie" – mówił przed głosowaniem Groote.

Przed głosowaniem, 1 lipca br., 41 dużych firm podpisało oświadczenie 12 unijnych ministrów popierające backloading, opublikowane na łamach The Financial Times.

Chłodne przyjęcie decyzji w Polsce

Polska patrzy na backloading z większym dystansem. W zamyśle KE, zawieszenie aukcji ma podnieść ich niską obecnie cenę i zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Polska wskazuje jednak, że jest to ingerencja w rynek i wskazuje, że ucierpią na tym polski przemysł i energetyka oraz że w latach 2013-2020 może stracić na tym 1 mld euro. Jednocześnie stanowisko niektórych krajów członkowskich, w tym Niemiec jest niejasne. Zdaniem Izabeli Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, istnieje szansa, że Niemcy nie poprą backloadingu przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu w obawie przed wpływowym lobby przemysłowym.

Zdaniem europosłanki Leny Kolarskiej-Bobińskiej (PO, EPL), propozycja Komisji jest zła i "bardzo źle się stało, że ją przyjęliśmy. Unia Europejska jest na drodze do osiągnięcia swoich celów energetyczno-klimatycznych do 2020 roku. Nawet jeśli komisarz Connie Hedegaard nie akceptuje bieżących cen emisji CO2, nie może zaprzeczyć, że system pracuje tak, jak został zaprojektowany. Jeśli uznamy, że system ETS nie sprawdził się, to należy go zmienić w całości po 2020 roku, a nie robić jednorazowych, „ręcznych" i administracyjnych poprawek, manipulacji cenami"

Przyjęte zawieszenie 900 mln pozwoleń ma być jednorazową interwencją na rynku. Nie wszyscy jednak w to wierzą.

„Komisja nie dała i nie może dać gwarancji, że będzie to jednorazowa ingerencja administracyjna w rynek. Jeżeli zgodzimy się na to raz, zawsze będzie istniało ryzyko, że sytuacja się powtórzy"  zauważyła Kolarska-Bobińska.

„Parlament Europejski przyjął zmodyfikowaną wersję propozycji dotyczącej czasowego wycofania z rynku pozwoleń do emisji CO2. Modyfikacje znacząco osłabiają oryginalną propozycje Komisji m.in. zamykając możliwość przyszłych interwencji oraz zmuszając KE do przygotowania szczegółowej oceny wpływu backloadingu na sektory i podsektory przemysłu narażone na wyciek emisji. Wydaje się, że część posłów przestraszyła się, że brak jakiegokolwiek sygnału ze strony Parlamentu Europejskiego „za" backloadingiem może spowodować upadek całego systemu handlu emisjami. Z tego powodu zdecydowali się poprzeć propozycję Komisji, nawet za cenę jej osłabienia. Teraz, kiedy wiemy w jakiej formie backloading trafi do Rady UE, policzymy wkrótce, co oznacza dla nas nowa propozycja denominowana w złotówkach" – uspokajał minister środowiska Marcin Korolec.

Propozycja KE, po głosowaniu w Parlamentu, została teraz przesłana do Rady, a więc na poziom poszczególnych rządów państw członkowskich. Rada może zgodzić się na propozycję Parlamentu Europejskiego albo ją odrzucić.

KOLEJNE KROKI:

2014: być może pierwszy backloading

2014: Indie planują rozpoczęcie handlu emisjami w zakresie efektywności energetycznej

Październik 2014: Tajlandia planuje otworzyć dobrowolny rynek handlu emisjami

2015: Korea Południowa planuje rozpocząć handel emisjami

2018: EU i Australia planują połączyć swoje systemy handlu emisjami

2020: Planowane rozpoczęcie IV fazy działań ETS

 

źródło: Euractiv

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej