więcej


Zielona gospodarka

Fundusze na ekoinnowacje (15728)

2013-05-22

Drukuj

coin in sand scxKomisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków dotyczących wprowadzania na rynek nowatorskich rozwiązań z zakresu ochrony środowiska. Dla autorów ekoinnowacyjnych projektów przeznaczono 31,5 mln euro.

Do dnia 5 września 2013 r. przedsiębiorstwa z całej Europy mogą składać wnioski w następujących dziedzinach:

  • recykling materiałów
  • woda
  • ekologiczne produkty budowlane
  • przedsiębiorstwa ekologiczne
  • sektor żywności i napojów.

W nawiązaniu do inicjatywy KE europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: „Innowacja ekologiczna oznacza nie tylko znalezienie niszy rynkowej przez przedsiębiorstwa ekologiczne. Konkurencyjność Europy w nadchodzących dziesięcioleciach będzie zależała od jej zdolności do przezwyciężania ograniczeń związanych z zasobami. Ekoinnowacyjne przedsiębiorstwa są katalizatorami tych przemian dla całej gospodarki. Zachęcam w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa do ubiegania się o finansowanie oraz wsparcie Europy w jej przywódczej roli w takich sektorach jak gospodarka wodą i odpadami".

Przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie, które opracowały innowacyjne i ekologiczne produkty, procesy lub usługi, ale mają trudności z wprowadzeniem ich na rynek, mogą liczyć na sfinansowanie do 50 proc. kosztów projektu. Komisja Europejska szacuje, że przewidziana w tym roku kwota pozwoli wesprzeć około 45 nowych projektów.

Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. dotyczące ekoinnowacji: ec.europa.eu/environment/eco-innovation/apply-funds/call-proposal/index_en.htm

Szczegółowe informacje można będzie uzyskać także podczas Europejskiego Dnia Informacji na temat Ekoinnowacji, 27 maja br. w budynku Charlemagne w Brukseli (Belgia).

Inicjatywa „Ekoinnowacje" jest finansowana w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP), a przeznaczony na nią budżet wynosi ok. 220 mln euro na lata 2008-2013. Program ten wspiera produkty sprawdzone pod względem technologicznym, które przyczyniają się do lepszego wykorzystania zasobów naturalnych Europy.

Więcej informacji o inicjatywie „Ekoinnowacje" można znaleźć na stronie: ec.europa.eu/environment/eco-innovation/

ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.ec.europa.eu, fot. www.sxc.hu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej