więcej


Zielona gospodarka

Francja poszukuje współpracy z Niemcami w zakresie ekologicznego odzyskiwania energii w UE (21474)

2020-09-15

Drukuj
galeria

Francja ma nadzieję współpracować z Niemcami przy projektach związanych z czystym wodorem w ramach zielonego ożywienia Europy po pandemii - powiedział francuski minister finansów przed spotkaniem ze swoim niemieckim odpowiednikiem w piątek.

Na szczycie dotyczącym wodoru minister finansów Bruno Le Maire przedstawił swoją wizję czystego wodoru i podkreślił, że ma nadzieję na współpracę z Niemcami w tej sprawie.

„Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć wspólny, francusko-niemiecki, a następnie europejski projekt dotyczący wodoru” - powiedział Le Maire francuskiej agencji CNews przed spotkaniem w Berlinie.

W poprzednim tygodniu Le Maire ujawnił, że prawie jedna trzecia francuskiego pakietu odnowy po pandemi o wartości 100 miliardów euro zostanie wydana na politykę w zakresie zielonej energii, a 7 miliardów euro na rozwój bezemisyjnego wodoru dla transportu i sektora przemysłowego do 2030 roku.

W czerwcu Niemcy ujawniły swoją krajową strategię dotyczącą wodoru. Kraj przeznaczył 9 miliardów euro na rozwój produkcji wodoru w ramach pakietu stymulacyjnego o wartości 130 miliardów euro w celu zwiększenia jego mocy do 5 GW do 2030 r. i 10 GW do 2040 r.

Wodór wolny od węgla jest wytwarzany przez elektrolizę. Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych lub jądrowych służy do rozszczepiania wody na wodór i tlen. Oczekuje się, że odegra kluczową rolę w globalnym przejściu na zerową emisję netto, w szczególności jako rozwiązanie do dekarbonizacji przemysłu stalowego i żeglugowego, powiedziała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w raporcie opublikowanym w zeszły czwartek.

Francja zamierza zainstalować 6,5 GW mocy produkcyjnych czystego wodoru do 2030 r. I rozpocząć budowę fabryk elektrolizerów w 2021 r. - poinformował rząd.

Rząd zapowiedział, że jego inwestycja w bezemisyjny wodór zmniejszy emisję CO2 we Francji o 6 milionów ton, czyli równowartość rocznych emisji Paryża.

„Francja jest przekonana, że ​​bezemisyjny wodór będzie jedną z wielkich rewolucji naszego stulecia: dekarbonizacji sektora przemysłowego, opracowywanie i wdrażanie bezemisyjnych rozwiązań w zakresie mobilności, magazynowanie energii i zapewnianie dodatkowych odpowiedzi na sporadyczny charakter odnawialnych źródeł energii. ”- powiedział Le Maire we francuskiej strategii wodorowej.

Nicola De Blasio, starszy wykładowca w dziedzinie innowacji technologii energetycznych w Harvard Kennedy School, powiedział Climate Home News, że zbudowanie funkcjonującego europejskiego rynku wodoru zajmie więcej niż dwa kraje.

Trzeba stworzyć popyt, trzeba zbudować infrastrukturę… to będzie wymagało koordynacji na szczeblu UE” - powiedział De Blasio.

Światowy wyścig o zwiększenie produkcji czystego paliwa rozpoczął się wraz z ujawnieniem przez Komisję Europejską w lipcu strategii dotyczącej wodoru, która ma na celu zwiększenie mocy do 40 GW i wytworzenie 10 mln ton czystego wodoru do 2030 r.

UE szacuje, że do 2050 r. czysty wodór może zaspokoić 24% światowego zapotrzebowania na energię. Ale to długa droga. Według raportu Rocky Mountain Institute, obecnie 96% wodoru pochodzi z paliw kopalnych. Wodór z paliw kopalnych generuje ponad 800 Mt CO2, co jest porównywalne z emisjami w Wielkiej Brytanii i Indonezji łącznie, według IEA.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przewodniczący Europejskiego Zielonego Nowego Ładu, opowiadał się za wodorem jako paliwem odnawialnym, które można łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą energetyczną, w przeciwieństwie do energii wiatrowej i słonecznej, które wymagają budowy nowych farm i sieci.

Istnieją miliony kilometrów rurociągów gazu ziemnego, a znaczna ich część jest w pełni kompatybilna z wykorzystaniem wodoru” - powiedział dla Climate Home News José Miguel Bermúdez Menéndez, analityk ds. Technologii energetycznych w IEA.

Podczas gdy Niemcy planują wytwarzać wodór ze źródeł odnawialnych, takich jak morska energia wiatrowa i wodna, Francja jest głównym zwolennikiem energii jądrowej, która stanowi ponad 70% miksu energetycznego kraju. W wywiadzie dla francuskich mediów BFM TV Le Maire określił siebie jako „orędownika broni nuklearnej”. Zapytany, czy Francja będzie wytwarzać czysty wodór przy użyciu energii jądrowej, Le Maire powiedział, że paliwo jest nadal aktualne.

Niemcy planują zamknąć wszystkie swoje elektrownie jądrowe do 2022 r. W następstwie masowego poparcia społecznego dla ich zamknięcia ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Nie powinno to utrudniać ogólnounijnej współpracy w dziedzinie wodoru, powiedział De Blasio, podając przykład Włoch. Włochy zamknęły swoje elektrownie atomowe dziesiątki lat temu, ale nadal importują energię elektryczną z atomu. „Ilu konsumentów wie, skąd pochodzi ich energia elektryczna?” Powiedział De Blasio.

UE mogłaby zaspokoić większość swojego zapotrzebowania na wodór wewnętrznie, ale blok musi działać szybko, aby konkurować na arenie międzynarodowej, dodał De Blasio, zauważając, że Chiny zaczęły przyglądać się wodorowi.

Podczas wywiadu dla CNews De Maire ostrzegł, że UE nie powinna popełniać „tych samych błędów”, co w przypadku paneli słonecznych, pozwalając Chinom zdominować stronę produkcyjną.

Jeśli Chiny zamierzają postawić swoją przemysłową potęgę za wodorem, tak jak zrobiły to w przypadku pojazdów elektrycznych i paneli słonecznych, możemy mieć podobną sytuację” - powiedział De Blasio.

Źródło: www.climatechangenews.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej