więcej


Zielona gospodarka

Efektywny recykling - automaty na zużyte puszki i butelki (20300)

Katarzyna Wolańska
2017-12-04

Drukuj
galeria

Maszyna RVM (Reverse Vending Machine) w IOŚ-PIB w ramach Kampanii edukacyjnej STOP SMOG, źródło: www.ios.edu.pl

Możemy ostatnio obserwować wiele inicjatyw związanych z instalowaniem automatów do zbierania puszek i butelek. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła ekspertyzę, czy w Polsce sprawdzi się system kaucji za puszki i butelki z tworzyw sztucznych.

Pod koniec listopada tego typu automat został ustawiony pod siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska. Jest to efekt współpracy z Ambasadą Norwegii w ramach kampanii edukacyjnej „Stop smog”.

Uroczystej inauguracji dokonali Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, Wiceministr Środowiska Paweł SałekThor Sverre Minnesjord z Green Business Norway oraz Dyrektor IOŚ-PIB Krystian Szczepański.

W Warszawie po siedzibą Instytutu stoi RVM (Reverse Vending Machine), urządzenie, która łączy odbiór butelek PET i puszek aluminiowych zintegrowane z działaniami promocyjnymi w mediach społecznościowych.

Automat do zbiórki opakowań po napojach służy do przyjmowania butelek typu PET oraz puszek aluminiowych. Zgromadzona w ten sposób jednorodna frakcja odpadów przekazywana jest do recyklingu materiałowego.

Co ciekawe urządzenie zapewnia również "wartość dodaną", ponieważ wyposażone jest w ekran dotykowy umożliwiający komunikację z użytkownikami oraz prezentowanie treści edukacyjno – informacyjnych.

Na automacie możemy przeczytać sugestywne hasło: "Smog się zaczyna od twojego komina". Działanie ma pomóc uświadomić mieszkańcom, że opakowania po napojach powinny być przekazywane do recyklingu materiałowego, a wykorzystywanie butelek PET jako paliwo w kotłach jest niebezpieczne dla zdrowia i szkodliwe dla środowiska naturalnego. 

Urządzenie zakupione zostało w ramach projektu Kampania edukacyjna STOP SMOG realizowanego przez IOŚ-PIB wraz z norweskim partnerem Green Business Norway. Projekt finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu Operacyjnego PL04.tomat 

W podobny automat została również wyposażona "Współdzielnia" - punkt usługowy w mieście Piła, gdzie mieszkańcy mogą przynosić niepotrzebne rzeczy takie jak czasopisma, książki, kartony, czy słoiki z których inne osoby będące w potrzebie, mogłyby skorzystać.

Automat do odbioru opakowań PET działa na tej zasadzie, że za każdorazowe przekazanie 10 plastikowych butelek otrzymuje się żetony, które można wymienić na w pełni biodegradowalne reklamówki, czy usługi świadczone w ramach „Współdzielni” (tworzenie paczek pocztowych, użytkowanie niszczarki do dokumentów). Jest to rodzaj programu zachęt, który ma mobilizować mieszkańców do korzystania z urządzenia.

Z kolei jeden z poznańskich radnych złożył interpelację, w której sugeruje ustawienie w mieście automatów wypłacających pieniądze za zużyte szklane butelki. Ma to poprawić selektywną zbiórkę odpadów w mieście oraz zapewnić większe bezpieczeństwo w miejscach rekreacji. Oprócz zwiększenia poziomu recyklingu system miałby taką zaletę, że pomógłby w zmniejszeniu ryzyka wypadków spowodowanych potłuczonym szkłem.

Jak możemy dowiedzieć się z informacji udostępnionej przez IOŚ-PIB: tego typu automaty są powszechnie stosowane w krajach, gdzie obowiązuje system kaucyjny. System kaucyjny zapewnia wysoki poziom zbiórki odpadów opakowaniowych po napojach i gwarantuje efektywny recykling materiałowy. W systemie kaucji zbieranych jest w Norwegii  85% odpadów opakowaniowych po napojach, a wprowadzony niedawno system na Litwie zapewnił dynamiczny wzrost  zbiórki tej frakcji do poziomu 90%.

W krajach nieobjętych kaucją na opakowania po napojach, automaty mogą być stosowane do efektywnej zbiórki butelek i puszek oraz prowadzenia nowoczesnej akcji edukacyjno ˗ informacyjnej w oparciu o programy zachęt oraz media społecznościowe.

Jak poinformował PortalKomunalny.pl powstaje analiza mająca przewidzieć, czy w Polsce sprawdzi się system kaucji za puszki i butelki z tworzyw sztucznych. Wykonanie ekspertyzy zlecono firmie Deloitte. Ma ona zweryfikować, czy w Polsce przyjmie się system pobierania kaucji za plastikowe butelki i metalowe puszki. Analiza została zlecona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ). To właśnie od wyników ekspertyzy Deloitte resort środowiska uzależnia ewentualne rozpoczęcie prac legislacyjnych nad takim systemem.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej