więcej


Polityka klimatyczna

10 edycja ankiety "Pieprz i Wanilia" (15689)

2013-05-09

Drukuj

pieprz i waniliaGłosuj na najgorszą i najlepszą wypowiedź polityka w sprawie zmian klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Rozstrzygnięcie głosowania 19 czerwca. W najnowszej edycji swój głos w kategorii "Pieprz" można oddać na Premiera Donalda Tuska, posła Mariusza Błaszczaka oraz posłankę Izabelę Kloc. Do "Wanilii" nominowani zostali: wicepremier Janusz Piechociński oraz europosłowie: Lidia Geringer de Oedenberg i Wojciech Olejniczak.

Pieprz – najbardziej nieklimatyczna wypowiedź polityka:

Izabela Kloc (Posłanka PiS):

„Wiązanie światowego ocieplenia z emisją dwutlenku węgla jest wciąż jedną z hipotez naukowych, a nie twardym dowodem, którym można uzasadnić tak doniosłe decyzje gospodarcze." 11.12.2012, www.pis.org.pl

Gdyż nie znamy bardziej pewnej hipotezy, a przystosowanie się do zmian klimatu jest znacznie droższe niż zapobieganie im.

Mariusz Błaszczak (Poseł PiS):

„Przyszłość Polski jest związana z węglem." 03.12.2012, Debata „Energia i bezpieczeństwo"

Należałoby tylko dodać "węglem importowanym". Polska od kilku lat więcej węgla importuje (głównie z Rosji) niż eksportuje.

Donald Tusk (Premier RP):

"To jest 15 proc. [energii z] odnawialnych źródeł do 2020 r. i nic więcej. Nie będziemy kreowali ambitniejszych zadań, niż to wynika z europejskiego minimum." 26.03.2013, PAP

Bo po co Polakom nowoczesne i czyste technologie, skoro możemy dalej zatruwać siebie i środowisko energetyką rodem z dalekiego PRL-u.

Wanilia – najbardziej klimatyczna wypowiedź polityka:

Janusz Piechociński (Wicepremier, Minister Gospodarki):

„OZE to nie może być tylko chwilowa moda na życie w zgodzie z naturą. To musi być nowy sposób myślenia o rozwiązaniach, w których tkwi nowy potencjał energetyczny i finansowy, a równocześnie przyszłość energii elektrycznej oraz cieplnej." 20.02.2013, Konferencja „Energia odnawialna szansą dla gmin".

Lidia Geringer de Oedenberg (Europosłanka):

„W przyjętej 14 marca br. rezolucji w sprawie Energetycznej Mapy Drogowej 2050 [...] zwracamy szczególną uwagę na intensyfikowanie energooszczędności. [...] To jest prawdziwa droga do oszczędności zarówno w emisjach CO2, jak i na naszych rachunkach. Szkoda, że jej - wetujący unijne regulacje polski rząd - nie dostrzega." 21.03.2013, Blog 24.

Wojciech Olejniczak (Europoseł):

"Czas odejść od patrzenia na politykę klimatyczną z punktu widzenia krótkoterminowego zysku kilku wielkich korporacji [...] Jeżeli Europie zależy na utrzymaniu gospodarczej konkurencyjności, to powinna dążyć do odejścia od dotychczasowego modelu przemysłowego, opartego na znacznych emisjach, ku gospodarce oszczędnej i innowacyjnej." Źródło: http://wojciecholejniczak.natemat.pl/54295,czas-na-rozsadna-polityke-energetyczna

Głosować można poprzez stronę: www.koalicjaklimatyczna.org/ankieta.

Wybierając najbardziej szkodliwe i przyjazne dla klimatu wypowiedzi polityków, Koalicja chce zwrócić uwagę na postawy uczestników debaty publicznej dotyczące kwestii zmian i ochrony klimatu, docenić mądre komentarze i napiętnować błędne. Celem ankiety jest przekazanie politykom sygnału, że ich słowa są uważnie słuchane i podlegają ocenie społeczeństwa nie tylko podczas wyborów.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej