więcej


Nauka o klimacie

Liście drzew walczą z zanieczyszczeniami (8899)

2010-10-27

Drukuj
Liście drzew liściastych , takich jak klon, topola i osika pochłaniają więcej zanieczyszczeń atmosferycznych, niż wcześniej myślano wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Science".  
Badanie objęło najczęściej spotykaną w atmosferze klasę cząstek opartych na węglu, tak zwane lotne związki organiczne (VOC). Rośliny produkują VOC podczas swojego rozkładu, ale ich głównym źródłem są gazy wydechowe, spalanie węgła oraz inne działania człowieka. Niektóre atmosferyczne VOC łączą się z tlenem, tworząc niewielkie cząstki zwane natlenionymi VOC (oVOC). Te cząsteczki uszczelniają atmosferę i prowadzą do jej ocieplenia. Jak stwierdza nie uczestniczący w tym badaniu Jos Lelieveld z Max Planck Institute for Chemistry w Mainz, Niemcy, "oVOC są pomijane w badaniach klimatu".

Chociaż rośliny pochłaniają i wykorzystują dwutlenek węgla, niewiele wiadomo o tym, jak oddziałują z oVOC. Z tego powodu, zespół kierowany przez Thomasa Karla z National Center for Atmospheric Research (NCAR) w Boulder, stan Colorado, zbadał sposób w jaki drzewa liściaste oddziałują z oVOC. Przy pomocy modelowania komputerowego, doświadczeń laboratoryjnych oraz badań w terenie badacze stwierdzili, że w sytuacji zwiększonej ekspozycji na oVOC, rośliny odpowiednio zwiększyły ich pochłanianie o 40 proc.

W kolejnej serii doświadczeń, zespół pokazał, że poddawanie roślin stresowi  – poprzez ich ekspozycję na zanieczyszczenie ozonem również zwiększało pochłanianie oVOC. Jak stwierdza Karl - to sugeruje, że rośliny sprawnie odpowiadają na zanieczyszczenie powietrza - im bardziej zanieczyszczona jest atmosfera, tym więcej zanieczyszczeń pochłaniają rośliny. Jednak należy pamiętać, że istnieje limit zanieczyszczeń, które rośliny mogą pochłonąć. Obecnie zespół kontynuuje badania na sosnach i innych drzewach iglastych.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej