więcej


Energetyka

Zagłosuj na najbardziej antyklimatyczne działanie w Europie (20441)

2018-03-20

Drukuj
galeria

W tym roku odbędzie się druga edycja przyznania „antynagród” krajom, które dotują najbardziej antyklimatyczne projekty. Projekty te zakładają dofinasowanie wykorzystania paliw kopalnych na różnych poziomach i w różnych dziedzinach gospodarki.

Celem przyznania nagród jest zwrócenie uwagi obywateli UE na szkodliwość paliw kopalnych na nasze zdrowie, życie i środowisko naturalne, pokazanie jak państwa europejskie, mimo zapewnień o konieczności redukcji wykorzystania szkodliwych paliw kopanych nadal je dotują. Głosując na antynagrodę, każdy może przyczynić się do ujawnienia obłudy rządów i obietnic instytucji publicznych odnośnie walki z działaniami na rzecz klimatu przy jednoczesnym finansowaniu paliw kopalnych. „Zwycięzcy” zostaną uhonorowani podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w połowie kwietnia.

Wśród nominowanych znalazły się:

Francja: za ulgi podatkowe na olej napędowy dla ciężkich samochodów ciężarowych. Koszt ulg oszacowano na 1 miliard euro rocznie. Jednocześnie transport towarowy odpowiada za 22% emisji z transportu we Francji i stanowi ogromne źródło szkodliwego dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza!

Portugalia: za wydawanie licencji na odwierty ropy naftowej. W ubiegłym roku, ignorując cele klimatyczne, portugalski rząd wydał licencję spółkom Galp / ENI na głębokie wiercenia na otwartym morzu w Alentejo, pięknym obszarze chronionym o dużej bioróżnorodności i walorach turystycznych.

Hiszpania: za blokowanie rozwoju energetyki słonecznej poprzez utrzymywanie elektrowni węglowych na Majorce. Na Balearach słońce świeci prawie przez cały rok. Jest to doskonałe miejsce do rozwoju energetyki słonecznej. Niestety rząd hiszpański dotuje elektrownię węglową Murterar, która jest głównym źródłem energii dla wysp. Zamiast inwestować w czyste źródła odnawialne, hiszpański rząd marnuje pieniądze podatników na paliwa kopalne.

Włochy: za różnego rodzaju subsydia w wysokości 8,9 miliarda euro rocznie dla sektora naftowego i gazowego. Te dotacje czynią z Włoch kraj, w którym pośrednio uniemożliwia się przejście na gospodarkę opartą w 100% na odnawialnych źródłach energii!

Norwegia: za wspieranie rozwoju infrastruktury naftowej i gazowej. Te subsydia  są zagrożeniem dla klimatu i wrażliwych ekosystemów na morzach północnych.

Bułgaria: za związek między rządem bułgarskim a 19 spółkami pracującymi na rzecz wydobycia węgla. Firmy wydobywcze otrzymują ogromne subsydia, jednocześnie nie przestrzegają praw pracowniczych.

Austria: za wsparcie rozwoju ogrzewania domów olejami. Około 5500 nowych instalacji ogrzewania olejowego jest dotowanych każdego roku. Przyznany na to budżet to około 15 milionów euro rocznie. W okresie od 2012 do 2016 r. 61 mln EUR zostało wykorzystanych na dofinansowanie nowych systemów ogrzewania olejowego. Dotacja ta wprowadza konsumentów w błąd, gdyż emisja CO2 z tego typu instalacji, jest bardzo wysoka. Konsumenci są jednak informowani, że tego typu instalacje są przyjazne dla klimatu.

Polska:  za stworzenie systemu , który wspiera system energetyczny oparty na węglu. Rynek mocy polega na tym, że płaci się elektrowniom za gotowość ich uruchomienia w sytuacji nagłej potrzeby dostarczenia większej ilości energii do sieci. W Polsce w ten sposób elektrownie węglowe otrzymują dotacje nawet, kiedy nie pracują.

Głosować można tutaj http://www.caneurope.org/fossil-fuel-subsidies-awards


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej