więcej


Energetyka

Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną (21003)

2019-10-22

Drukuj
galeria

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.

Udział produkcji energii z OZE w zachodniopomorskim na przestrzeni lat:

 • 2005 – 5,5% całkowitej produkcji energii ze wszystkich źródeł,
 • 2012 – 27%,
 • 2017 – 47,8%  (warto dodać, że średnia krajowa wynosi 14,1%).

Aktualnie zachodniopomorskie wytwarza ponad 18,6 proc. krajowej produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie województwo jest w stanie pokryć prawie 80 proc. zapotrzebowania na energię na swoim terenie.

Energetyka wiatrowa

Samorządy skutecznie wykorzystały doskonałe warunki pogodowe panujące w pasie nadmorskim i połączyły je z możliwościami, jakie dają różnorodne źródła finansowania inwestycji OZE. Dzięki temu obecnie moc 1199 zainstalowanych tutaj farm wiatrowych (dane na dzień 31.03.2018) wynosi ¼ mocy znajdującej się w instalacjach wiatrowych w całym kraju, co daje zachodniopomorskiemu pozycję lidera wśród województw w Polsce.

Warto w tym miejscu nadmienić, że kilka farm wiatrowych z województwa zachodniopomorskiego to największe tego typu obiekty w kraju, np.:

 • Karścino-Pobłocie z mocą 90 MW,
 • Marszewo z mocą 80 MW,
 • Resko II z mocą 76 MW,
 • Kozielice II  z mocą 58 MW,
 • Kukinia z mocą 52,9 MW.

Zmieniające się regulacje prawne sprawiły, że w latach 2015-2018 nieco spadło zainteresowanie farmami wiatrowymi wśród przedsiębiorców i osób prywatnych. Obecnie widać jednak znaczne ożywienie w tym sektorze.  

Wykorzystanie innych OZE w samorządach województwa zachodniopomorskiego

 • Energia z biomasy

Zespół Elektrowni Dolna Odra, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz około 320 innych kotłów – 7. pozycja w kraju (stan na dzień 31.03.2018).

 • Energia z biogazu

Rozliczne biogazownie rolnicze – 1. pozycja w kraju (stan na dzień 31.03.2018).  

 • Fotowoltaika

Dzięki programowi Prosument zainteresowanie fotowoltaiką wśród jednostek samorządowych oraz osób prywatnych rośnie z roku na rok.

 • Energetyka geotermalna

Geotermia Pyrzyce Sp. z o.o. oraz G-TERM ENERGY Sp. z o.o Geotermia Stargard – 34,1% ciepła wyprodukowanego w 2018 przez Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie (PEC) pochodziło od spółki G-TERM ENERGY.

 • Energetyka wodna

64 elektrownie wodne, głównie w powiatach łobeskim, gryfickim, koszalińskim, stargardzkim i myśliborskim.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Szczecinie, Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach oraz gminach Dobra i Karlino.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również na: www.szczenin.naszemiasto.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej