więcej


Energetyka

Odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach (21030)

2019-11-12

Drukuj
galeria

Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna Polaków szczególnie w kwestii zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jedną z bezpośrednich przyczyn takiego stanu rzeczy jest z pewnością to, że niejako na własnej skórze odczuwamy skutki skażenia np. powietrza. 

Kwestia smogu jak bumerang wraca każdej zimy już nie tylko w wielkich miastach. Badania CBOS przeprowadzone w 2018 roku wskazują, że na 100 rodaków aż 84 zauważa zagrożenia związane z ekologią. Ochrona przyrody coraz częściej jest tematem nie tylko debat medialnych, ale i rozmów prowadzonych na gruncie towarzyskim i zawodowym.

Ekologia i ekonomia

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że z możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii, coraz chętniej korzystają zarówno osoby prywatne, przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne. Każde tego typu przedsięwzięcie stanowi cegiełkę, która miejmy nadzieję, zbuduje nowy czystszy świat dla kolejnych pokoleń.

Osobną (choć często niemniej ważną) kwestią inwestycji w OZE są po prostu oszczędności. W przypadku firm oraz instytucji samorządowych w kasie mogą zostać naprawdę spore środki, które wcześniej trzeba było wydać na energię elektryczną lub ogrzewanie w miesiącach zimowych. Poznajmy kilka tego typu inwestycji z województwa zachodniopomorskiego. Być może staną się one impulsem do nowych przedsięwzięć ekologicznych nie tylko na tym terenie?

Gmina Resko

To samorząd, który mógłby stanowić przykład tego, jak kompleksowo wykorzystać możliwości, jakie dają OZE. Dlaczego? Ponieważ działa tutaj zarówno dwie farmy wiatrowe (o mocy 14 i 76 MW), turbina wiatrowa (2 MW), biogazownia (1,6 MW) oraz 3 niewielkie elektrownie wodne (o łącznej mocy 305 MW). A to jeszcze nie wszystko! Włodarze gminy Resko poszli o krok dalej i w 2015 roku zamontowali panele fotowoltaiczne na większości budynków użyteczności publicznej znajdujących się na ich terenie. Warto dodać, że 75% kosztów tej inwestycji zostało sfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W tym samym roku gmina zainwestowała również w 18 lamp solarnych.

Mieszkańcy zyskują jednak nie tylko czystsze powietrze i niższe koszty utrzymania urzędów, przedszkoli i szkół. Zyskują również wiedzę na temat OZE i większą świadomość ich praktycznego wykorzystania. Dzięki temu chętniej decydują się na wykorzystanie instalacji odnawialnych źródeł energii w swoich gospodarstwach domowych. To niewątpliwa wartość dodana tych przedsięwzięć.

Farma słoneczna na wysypisku śmieci?

W Kukince (gmina Ustronie Morskie) w 2015 roku powstała wyjątkowa inwestycja fotowoltaiczna. Na terenie byłego składowiska odpadów zainstalowano 3820 paneli słonecznych o łącznej mocy 1 MW. Obecnie zasilają one wszystkie obiekty użyteczności publicznej, basen oraz latarnie uliczne znajdujące się na terenie gminy.

Farma słoneczna powstała na zrekultywowanym terenie, który gdyby nie ta inwestycja nie byłby wykorzystywany przez 30 lat, ponieważ prawo zabrania budowy nowych obiektów na byłych wysypiskach śmieci właśnie przez taki okres. Instalacja fotowoltaiczna nie jest budowlą, więc mogła zostać wykonana. Jest to doskonały przykład zarówno dla innych samorządów borykających się z miejscami po składowiskach, jak i dla firm i osób prywatnych, które dysponują terenem, którego nie można wykorzystać pod budowę.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również w: www.gazetakolobrzeska.pl

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej