więcej


Drzewa tlenowe pochłaniacze dwutelnku węgla (20295)

2017-11-24

Drukuj
galeria

Drzewo Oxytree to roślina regulująca klimat o wyjątkowych właściwościach.  Do takich roślin zalicza się takie gatunki, które w znaczący sposób wpływają na poprawę jakości powietrza oraz na ochronę środowiska. W Polsce powstaje coraz więcej plantacji, które sprawdzają jak ten nowy gatunek poradzi sobie w Polsce.

Co roku na terenie całej Europy w wyniku nielegalnego wylesiania, znika tysiące hektarów lasów. Wycinka lasów prowadzi nie tylko do spustoszenia środowiska zamieszkanego przez zwierzęta, ale także do gwałtownego pogorszenia się jakości powietrza. Drzewo Oxytree – dzięki szybkiemu tempu wzrostu – idealnie nadaje się do rozwiązania problemów związanych z brakiem lasów a także z zanieczyszczeniem powietrza.

Drzewa tlenowe – oxytree – pochodzą z Hiszpanii. Są lekkie i wytrzymałe. Rosną wszędzie – nawet na ugorach i nieużytkach. Pochłaniają 10 razy więcej CO2 w ciągu roku z jednego hektara niż inne popularne gatunki drzew. Oxytree wyróżniają się ogromnymi liśćmi, które wytwarzają ok. 10 razy więcej tlenu niż rodzime gatunki drzew liściastych. Na przykład dąb szypułkowy pochłania 9,1 ton CO2 w ciągu roku z jednego hektara, buk – 11,6 ton, a oxytree – aż 111 ton CO2! To olbrzymi „tlenowy zastrzyk” dla naszego środowiska. Liście mogą być także wykorzystane na cele paszowe po uprzednim zakonserwowaniu. Zawierają one mnóstwo makroelementów: azot, fosfor, potas, magnez, wapń, a także mikroelementów: żelazo, mangan, cynk i bor.

To odmiana nieinwazyjna, rozmnaża się jedynie w laboratorium, więc nie zagraża rodzimym gatunkom roślin. Ważny jest palowy system korzeniowy, który osiąga 9 m głębokości i w ten sposób pobiera składniki odżywcze, nie przeszkadzając innym roślinom zaopatrującym się w elementy pokarmowe w górnych partiach gleby. Z pozostawionego pnia drzewo odrasta ponownie, co pozwala na kolejne ścięcie po czterech latach. Odpowiednio prowadzone drzewa tlenowe nie mają sęków i są bezżywiczne.

Polskie doświadczenie pokazują, że świetnie radzą sobie w naszych dość chłodnych warunkach klimatycznych i dobrze przystosowują się do skrajnych temperatur – od -25°C do +45°C.

Polsce powstało 70 nowych plantacji drzew tlenowych o łącznej powierzchni ok. 300 ha, z czego najwięcej, bo ok. 100 ha, pojawiło się na terenie północnego Mazowsza i Podlasia, czyli na wątpliwych pod względem jakości gleby oraz korzystności klimatu terenach.

Na podstawie: oxytree.pl, portalkomunalny.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej