więcej


Co ósmy Polak cierpi z powodu ubóstwa energetycznego (20542)

2018-06-27

Drukuj
galeria

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowano dwa raporty dotyczące ubóstwa energetycznego w Polsce. Wynika z nich, że co ósmy Polak staje przed dylematem: ogrzać mieszkanie, czy kupić leki, bądź jedzenie.

Z raportu "Zjawisko ubóstwa energetycznego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem zamieszkujących w domach jednorodzinnych" (przygotowane przez Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie MPiT) wynika, że w 2016 roku 12,2 proc. mieszkańców Polski było dotkniętych ubóstwem energetycznym. 65 proc. wszystkich ubogich energetycznie gospodarstw domowych, oraz 75 proc. Wszystkich ubogich energetycznie osób, zamieszkiwało domy jednorodzinne. W liczącej ok. 6 mln populacji gospodarstw domowych zamieszkujących w domach jednorodzinnych, 14 proc. doświadczało ubóstwa energetycznego.

Najwięcej ubogich energetycznie gospodarstw występuje w województwach dużych o znacznej liczbie domów jednorodzinnych – wielkopolskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim. Problem dotyka przede wszystkim mieszkańców wsi i małych miast (do 29 tys. mieszkańców). Dochody w tych gospodarstwach są zauważalnie niższe od dochodów w populacji ogółem (przeciętnie to 63 proc.). Połowa osób ubogich energetycznie osiągała w 2016 r. dochody nie większe niż 755 zł na osobę miesięcznie, a trzy czwarte – dochody poniżej 900 zł.

Ponad 1/5 budynków zamieszkanych przez ubogie gospodarstwa domowe to zabudowa przedwojenna, a 1/3 to domy wybudowane w okresie 1961-1980. Niskie dochody i zamieszkiwanie budynków, które trudno dogrzać, powodują, że ubodzy energetycznie zmuszeni są szukać najtańszych sposobów uzyskiwania ciepła. 2/3 takich gospodarstw domowych pali w piecach węglem bądź drewnem.

Drugi z raportów "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich", zrealizowane przez Krakowski Alarm Smogowy i PwC - powstał przy okazji małopolskiego programu Szlachetna Paczka. Wynika z niego, że 60 proc. osób, spośród ponad 700 gospodarstw objętych badaniem, mieszka w nieocieplonych domach, a 14 proc. ma tylko częściowe ocieplenie. W co czwartym mieszkaniu nie ma dostępu do ciepłej wody , trzeba ją podgrzewać na kuchniach gazowych, elektrycznych lub piecach na paliwa stałe. Aż 90 proc. domów jednorodzinnych osób objętych tym badaniem jest ogrzewanych węglem i drewnem. W 24 proc. główne źródło ciepła to piece kaflowe, których średni wiek wynosi 40 lat.

Resort PiT ocenia, że ubóstwo energetyczne jest jedną z głównym przyczyn smogu. Konkluzje raportów mają być wsparciem analitycznym w dobiegających końca pracach nad nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pozwoli ona uruchomić pilotażowy program termomodernizacji i wymiany wysokoemisyjnych źródeł w mieszkaniach należących do osób najbardziej potrzebujących pomocy z 33 polskich miast umieszczonych przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 r. na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Źródło: samorząd.pap.pl

MPiT /raporty dostępne są tutaj https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/ubostwo-energetyczne-dotyka-nadal-46-mln-polakow-glownie-mieszkancow-terenow-wiejskich-i-mniejszych-miast/


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej