więcej


ADAPTACJA

Eco Warsaw Tower – nowy ekologiczny trend architektoniczny dotarł nad Wisłę (20452)

2018-03-29

Drukuj
galeria

Na świecie powstaje coraz więcej ekologicznych, zrównoważonych  wieżowców i budynków użyteczności publicznej obsadzonych roślinnością. W Warszawie też ma powstać taka budowla – Eco Warsaw Tower oraz nowa siedziba SGH.

Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że na Powiślu powstanie nowoczesny  zrównoważony ekologicznie budynek. Oprócz wysokiej klasy apartamentów, przeszklonych balkonów i nowoczesnych rozwiązań, w Eco Warsaw Tower znajdzie się także pokryta roślinnością fasada oraz ogród na dachu dla mieszkańców najwyższych kondygnacji.

Wieżowiec powstaje w niedalekim sąsiedztwie stadionu narodowego. Oprócz części mieszkalnej, na samej górze budynku znajdą się tu także biura i przestrzeń usługowa. Łącznie inwestycja będzie miała 5808 mkw. powierzchni użytkowej oraz 2237 mkw. powierzchni użytkowej mieszkań. 285 mkw. zajmie powierzchnia biurowa, zaś 1229 mkw. komercyjna. Na północnej fasadzie wieżowca znajdą się przeszklone windy oraz przeszklone, tłumiące hałas balkony. Od strony fasady południowej pojawi się zielona przestrzeń dla mieszkańców oraz “wspinające” się po ścianach budynku zielone ogrody. Ogród znajdzie się także na dachu.  Za projekt wieżowca odpowiada BXBstudio Bogusław Barnaś.

Ale Eco Warsaw Tower nie będzie jedyny pod względem ekologiczności. Pod koniec grudnia 2017r. został rozstrzygnięty konkurs na projekt nowego budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zwyciężył projekt biura architektonicznego Stelmach i Partnerzy z Lublina. Projekt przewiduje dostępny dla mieszkańców Warszawy i studentów zielony dach oraz szerokie obsadzone zielenią tarasy. Nowa inwestycja SGH – Centrum Przestrzeni Innowacyjnej ma powstać w miejscu obecnego budynku S przy ul. Batorego 8, tuż obok kultowego klubu studenckiego Stodoła, na skraju Pola Mokotowskiego. Nowy czterokondygnacyjny budynek będzie miał powierzchnię około 6100 metrów kwadratowych i będzie pełnił funkcje dydaktyczno-administracyjne.

Ekologiczne wieżowce na świecie

Ekologicznych wieżowców przybywa w światowych metropoliach. W ogromne ekologiczne wieżowce chętnie inwestują Chińczycy.  Przykładem takiej inwestycji może być choćby Tajwańska Tao Zhu Yin Yuan, która powstaje  w samym centrum miasta Taipei. Jest to  budynek mieszkalny, który pomaga oczyszczać powietrze. Ze wszystkich stron budynku znajdują się tarasy, które zostaną obsadzone 23 tys. drzew i krzewów. Poza tarasami, drzewa będą też na dachu i balkonach. W sumie na budynku będzie rosła taka sama liczba nasadzeń jak w nowojorskim Central Parku. Budynek będzie w stanie absorbować ok. 130 t Co2 rocznie. Zaprojektowany został w kształcie wieży nawiązującej kształtem do łańcucha DNA. W środku budynku zaprojektowano 46 luksusowych apartamentów na 20 piętrach. Rośliny będą rosły we wszystkich pomieszczeniach budynku.  Autorem projektu budynku jest Vincent Callebaut.

Kolejnym ciekawym przykładem zielonego wieżowca jest EDITT Tower w Singapurze. Budynek został zaprojektowany przez  TR Hamzah & Yeang , a koszty budowy pokryje Narodowy Uniwersytet w Singapurze. Będzie to 26 kondygnacyjny budynek, zasilany energią słoneczną, z naturalną wentylacją oraz obsadzony roślinami typowymi dla strefy klimatycznej Singapuru.  W budynku zaprojektowano miejsca gromadzenia wody deszczowej a także wykorzystania wody szarej do spłukiwania toalet. 855 metrów kwadratowych paneli słonecznych ma pokryć 39,7% potrzeb energetycznych budynku.   

W Europie też możemy znaleźć ciekawe przykłady zielonych wieżowców. Jednym z nich jest chociażby Wertykalny Las w Mediolanie. Autorem projektu jest  Stefano  Boeriego. Wertyklany Las w Mediolanie to  dwa wysokie apartamentowce (90- i 110-metrowy), które wśród innych nowych budynków wyróżniają się tonącą w zieleni elewacją. Każdy mieszkaniec apartamentowców dostał przynajmniej jedno dorosłe drzewo na balkonie. W sumie architekt umieścił w elewacji obu budynków ponad 900 dorodnych drzew, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla.

Zdjęcia: BXBstudio Bogusław Barnaś


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej