więcej


19 gmin podpisało umowy na modernizację oświetlenia (20968)

2019-09-23

Drukuj
galeria

Blisko 37 mln zł unijnego dofinansowania trafi do 19 świętokrzyskich gmin na modernizację oświetlenia ulicznego. W środę 18 września zarząd województwa świętokrzyskiego podpisał umowy na ten cel z pierwszymi ośmioma samorządami.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie województwa świętokrzyskiego poprzez redukcję zanieczyszczeń oraz zwiększenie efektywności energii elektrycznej pochodzącej z użytku oświetlenia ulicznego. Projekty zakładają modernizację i montaż w sumie 22 677 sztuk opraw oświetleniowych oraz systemów inteligentnego sterowania.

Według wyliczeń, dzięki wymianie opraw oświetleniowych ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej w 19 gminach wyniesie rocznie blisko 9,5 tys. MWh, a szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 7 629,29 ton równoważnika CO2. Projekty obejmą swoim zasięgiem 399 miejscowości.

"Tych samorządów nie jest wiele, bo tylko 19 po rozstrzygnięciu naboru dostanie dofinansowanie, natomiast pracujemy cały czas nad tym, żeby rezerwa wykonania objęła jak najwięcej samorządów" - podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Jedno z największych dofinansowań (około 3,399 mln zł) otrzymała gmina Połaniec, gdzie w sumie zamontowanych zostanie 1980 opraw oświetleniowych o mocach od 30 do 146 W.

"Jest to skala bardzo duża. Tak naprawdę po tym projekcie zmodernizowana będzie cała gmina (…)Celem na pewno jest oszczędność i bezpieczeństwo. Zakładamy, że w stosunku do tego co było wcześniej, nowe oprawy będą pobierały ok. 1/3 prądu mniej" - powiedział PAP burmistrz Połańca Jacek Tarnowski.

Ponad 1,113 mln zł unijnego wsparcia trafiło do gminy Morawica, gdzie przewidziano montaż 802 nowych lamp LED i jednej nowej oprawy wykorzystującej odnawialne źródła energii. Ponadto wdrożony będzie inteligentny system monitoringu i sterowania oświetleniem ulic, w oparciu o technologie TIK umożliwiającą m.in. regulację strumienia świetlnego, załączanie i wyłączanie oświetlenia, automatyczne pozycjonowanie oprawy w przestrzeni oraz zbieranie, przechowywanie i przesyłanie parametrów pracy opraw.

"Podczas realizacji pierwszego etapu projektu wymieniliśmy blisko 2 tys. lamp. W tej chwili liczymy, w jakiej skali to są oszczędności, ale wydaje się, iż są to kwoty o kilkaset tysięcy złotych na rachunkach za prąd mniej" - zaznaczył wiceburmistrz Morawicy Marcin Dziewięcki.

W środę 18 września zarząd województwa wręczył umowy również przedstawicielom gmin: Klimontów, Krasocin, Małogoszcz, Nagłowice, Wiślica i Oleśnica.

Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, a jego łączna wartość wyniesie 36,8 mln zł, przy czym całkowity koszt wszystkich projektów to 44,6 mln zł.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej