ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik

Poradnik - Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym (20997)

2019-10-16

Drukuj
galeria

W polskich miastach możemy obecnie obserwować bardzo duże zainteresowanie sadzeniem roślinności. Jest to zauważalne zarówno na poziomie zarzadzania miastami, jak i w ramach inicjatyw lokalnych oraz działań podejmowanych przez samych mieszkańców. Włodarze miast doceniają potencjał, jaki rośliny maja w procesach adaptacji do zmian klimatycznych.

Roślinność jest niezbędnym elementem budynków ze względów energetycznych, estetycznych i społecznych. Drzewa, krzewy i inne rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Korzyści z obecności roślin w miastach, wokół budynków, na budynkach (w postaci zielonych dachów i ogrodów wertykalnych) a także w samych mieszkaniach jest wiele. Mówimy o tym, że roślinność spełnia usługi ekosystemowe.

Najbardziej efektywnym elementem otaczającej nas przyrody są duże, dorosłe drzewa. Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wydał książkę pod redakcja Haliny Szczepanowskiej i Marka Sitarskiego zatytułowana „Drzewa. Zielony kapitał miast”. Można w niej znaleźć przegląd funkcji pełnionych przez drzewa a także wycenę ich wartości w przeliczeniu na złotówki.

Sadzenie roślinności wokół budynków, prowadzenie ich po elewacjach i zazielenianie dachów przynosi korzyści w zakresie efektywności energetycznej budynków i przekłada się na niższe koszty energii. Duże drzewa osłaniają budynki przed wiatrem, chronią przed utrata ciepła lub nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Roślinność na elewacjach budynków i ta posadzona na dachach czy stropach garaży podziemnych również pełni role izolacji termicznej. Dzięki sadzeniu roślinności, zwłaszcza drzew, wokół budynków i na nich zużywamy mniej energii elektrycznej i oszczędzamy na kosztach klimatyzacji latem oraz ogrzewania zima.

Roślinność niweluje tez negatywne skutki miejskiej wyspy ciepła i pomaga redukować smog. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, dostarczając nam w zamian tlen. Miejsca, w których są stosowane zielone dachy, ogrody deszczowe, nasadzenia roślinności, pomagają również retencjonować wody opadowe, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko lokalnych podtopień po intensywnych opadach. Poza tym ludzie po prostu dobrze się czują, przebywając w miejscach otoczonych roślinnością.

Jak podaje dr inż. Marzena Suchocka: Do usług ekosystemowych zalicza się również wpływ na estetykę krajobrazu, zapewnianie potrzeb związanych z życiem w ładnej przestrzeni. Z badan prowadzonych w różnych państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Finlandii, wynika, ze ludzie są w stanie zapłacić średnio o 15 proc. więcej za mieszkanie, o ile w ten sposób uzyskają dostęp do zieleni za oknem. Mierzy się to wskaźnikiem „willing to pay”, czyli maksymalnym kosztem, jaki są gotowi ponieść.

W wielu polskich miastach powstają ogrody społeczne, które staja się miejscem integracji sąsiedzkiej i źródłem licznych korzyści, miedzy innymi w postaci wspólnie uprawianych warzyw i owoców.

W poradniku przedstawiamy kilka ciekawych przykładów dotyczących stosowania roślinności w miastach, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i na osiedlach mieszkaniowych.

 

POBIERZ PORADNIK

POBIERZ PLAKATY


      


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej