ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Światowy Dzień Wody (20444)

2018-03-22

Drukuj
galeria

W dniu dzisiejszym tj. 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tegoroczny Światowy Dzień Wody jest poświęcony zwiększeniu świadomości znaczenia naturalnych rozwiązań (NBS - nature-based solutions) mogących sprostać wyzwaniom z zakresu gospodarki wodnej. Tematem przewodnim jest "Natura dla Wody" .

Cywilizacja dwudziestego pierwszego wieku doprowadziła do braków wody na świecie. Poza rozwiązaniami technologicznymi mogącymi poprawić możliwości dostępu do wody dla ludzi, istnieją sposoby, którymi natura od wieków regulowała zasoby wodne.

Kampania pod nazwą "Odpowiedź jest w naturze" pokazuje działania NBS (nature-based solutions), do których zaliczyć możemy m.in. sadzenie drzew w celu zwiększenia obszarów leśnych, ponowne łączenie rzek z obszarami zalewowymi, czy przywracanie terenów podmokłych.

Z okazji Światowego Dnia Wody przygotowaliśmy dla Państwa kilka światowych faktów o wodzie.

DOSTĘP DO WODY PITNEJ

 1. Ponad dwa miliardy ludzi cierpi na brak dostępu do wody pitnej.
 2. Do 2050 roku populacja ludzi cierpiących na brak wody wzrośnie o kolejne dwa miliardy, a globalne zapotrzebowanie na wodę zwiększy się o 30%.
 3. Rolnictwo zużywa 70% globalnych zasobów wody, głównie do nawadniania.
 4. Przemysł zużywa 20%, głównie na potrzeby energetyki i produkcji.
 5. Pozostałe 10% wykorzystywane jest na potrzeby krajowe, w tym mniej niż 1% przeznaczone jest do spożycia przez ludzi.

JAKOŚĆ WODY

 1. Szacunkowo ok. 1,8 miliarda ludzi korzysta z nieuzdatnionej wody do picia, bez pewności, że nie pływają w niej fekalia.
 2. Ponad 80% ścieków produkowanych przez społeczeństwo na świecie wraca do środowiska bez należytego oczyszczenia lub ponownego wykorzystania.

KLIMAT I ŚRODOWISKO

 1. Przewiduje się, że liczba ludzi mieszkających na terenach zagrożonych powodzią wzrośnie z 1,2 miliarda obecnie do 1,6 miliarda 2050 roku - co stanowi prawie 20% populacji.
 2. Obecnie około 1,8 miliarda ludzi żyje na obszarach pustynnych lub na terenach z jałową glebą. Co najmniej 65% obszarów leśnych jest w degradacji.
 3. Od 1900 roku w wyniku działań człowieka zniknęło lub zostało zniszczonych około 64-71% naturalnych terenów podmokłych.
 4. Każdego roku uprawa pól doprowadza do erozji gleby i zabiera od 25 do 40 miliardów ton warstwy wierzchniej gleby, znacząco zmniejszając plony i zdolność gleby do regulacji wody, węgla i soli mineralnych. Gleby po uprawie zawierają dużo azotu i fosforanów, co również prowadzi do zanieczyszczenia wody.

żródło: Izba Gospodarcza Wodociągi PolskieNatalia Przepierska 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej