ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Smog Free Tower w Parku Jordana w Krakowie (20409)

Katarzyna Wolańska
2018-03-01

Drukuj
galeria

Smog Free Tower Polska

W lutym w Krakowie w Parku Joradana został zainstalowany plenerowy oczyszczacz smogu - Smog Free Tower. To 7-metrowa wieża wykorzystująca opatentowaną technologię jonizacji. W ciągu godziny filtruje 30 000 m3 powietrza zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler.

Oficjalnego otwarcia dokonał Daan Roosegaarde – holenderski artysta i innowator, w którego pracowni narodził się pomysł tego wielkiego miejskiego odkurzacza powietrza.

W wydarzeniu wzięli również udział Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, Ron J.P.M. van Dartel – Ambasador Królestwa Niderlandów oraz Brunon Bartkiewicz – Prezes ING Banku Śląskiego, inicjatora i głównego partnera projektu w Polsce.

Kraków został wybrany do Smog Free Project jako miasto wiodące w prowadzeniu walki ze smogiem. Prototyp projektu Roosegaarde, którego część sfinansowana została dzięki akcji crowdfundingowej, stanął we wrześniu 2015 roku na ulicy Vierhavenstraat 52 w Rotterdamie.

Swoją globalną trasę Smog Free Project rozpoczął  w Chinach w 2016 roku, gdzie z powodzeniem był realizowany w różnych miastach.

Smog Free Project China, źródło: Studio Roosegaarde

Projekt jest częścią większego dzieła „Krajobrazy przyszłości”, który łączy ludzi, technologię i przestrzeń w celu poprawy jakości życia codziennego w środowisku miejskim.

Smog Free Tower w Parku Jordana w Krakowie, fot. Smog Free Project Poland

Jak powiedział Daan Roosegaarde - Prawdziwe piękno dla mnie to czyste powietrze. Projektant traktuje Smog Free Tower jako punkt wyjścia do dyskusji na temat zanieczyszczenia powietrza i szerszych akcji związanych z walką ze smogiem, nagłaśnia konieczność zmian systemowych. 

Częścią Smog Free Project są Smog Free Rings, które wytwarzane są ze skompresowanych cząsteczek smogu pozyskanych ze Smog Free Tower. Każdy pierścionek to 1.000 m3 czystego powietrza dla miasta, w którym stoi wieża.

źródło: Studio Roosegaarde

Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu.

Smog Free Project pojawił się również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) na wystawie Smog Free Project Pop Up, prezentującą Smog Free Rings. Wystawę zainaugurowało spotkanie z Daanem Roosegaarde i lokalnymi artystami.

Daan Roosegaarde to holenderski artysta, innowator i twórca projektów społecznych, które badają relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Roosegaarde ukończył architekturę w The Berlage Institute.  Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Daan Roosegaarde projektant antysmogowej wieży i innowator z Holandii zapewnia, że efekty jej działania są odczuwalne w promieniu 25 metrów. 

Wieża będzie stała w Krakowie przez 2 miesiące, do 26 kwietnia 2018r. Miasto to zostało wybrane jako miejsce instalacji nieprzypadkowo. Kraków jest miastem, które jako pierwsze rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza. 

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta jako miejsce postawienia wieży wybrano park, ponieważ wieża miała zapewnić dobre powietrze w przestrzeni publicznej odwiedzanej przez dużą liczbę osób spacerujących. Wiceprezydent tłumaczył też, że Park Jordana znajduje się na samym dnie niecki krakowskiej, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia. 

W Raporcie Najwyższej Izby Kontroli z lutego 2018 województwo małopolskie otrzymało najwyższą z możliwych ocenę za dotychczas podjęte działania związane z walką ze smogiem. Uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski, zatrudnienie ekodoradców, likwidacja kotłów na węgiel - NIK docenił te działania prowadzone przez samorząd.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej