ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

O Eko-lokatorze w Radiu dla Ciebie (20238)

Konrad Wielądek
2017-09-26

Drukuj
galeria

W dniu 25 września byliśmy gośćmi programu Horyzonty Beaty Jewiarz w Radiu dla Ciebie. Projekt Eko-lokator słuchaczom przybliżały Hanna Kryszyńska – koordynator projektu i Ewa Świerkula – asystent koordynatora projektu.

„Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami” jest projektem dwuletnim realizowanym przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju i dofinansowanym z funduszy Unii Europejskiej. „W ramach projekty przewidzieliśmy 24 szkolenia, 3 warsztaty i 3 debaty on-line, które mają za zadanie podniesienie wiedzy oraz kompetencji w temacie adaptacji do zmian klimatycznych” – mówiła Hanna Kryszyńska koordynator projektu.

W ramach działań zostanie także uruchomiona Platforma cyklu życia budynku, która adresowana jest do deweloperów, samorządowców, administratorów i wszystkich którzy mają swój udział w budownictwie wielomieszkaniowym na każdym jego etapie – począwszy od produkcji materiałów budowlanych, poprzez projektowanie, budowę, skończywszy na administrowaniu gotowym budynkiem.  „Zadaniem platformy jest integracja całego środowiska, dyskusja i wymiana doświadczeń związanych z inwestycjami proekologicznymi w osiedlach mieszkaniowych” – mówiła Hanna Kryszyńska.

Szkolenia i warsztaty będą odwoływać się do przykładów zastosowań technologii z terenów naszego kraju. „Ważne jest by mówić co chcemy i co możemy zrobić w polskich realiach” – podkreślała Ewa Świerkula asystentkoordynatora. Z prowadzonych badań socjologicznych powoli wyłania się obraz przyczyn dlaczego u nas jest jeszcze tak mało tego typu inwestycji „Główną barierą przed instalacją tego typu rozwiązań jest czynnik ekonomiczny. Inwestycja póki co jest dosyć droga i zwraca się w powolnym tempie” – mówiła Ewa Świerkula.

Zachętą do udziału w szkoleniach jest przede wszystkim fakt że energia elektryczna, ogrzewanie będą coraz droższe, a gwałtowne zjawiska pogodowe coraz częstsze.

Wszystkie zaplanowane wydarzenia dotkną kilku ważnych, z punktu widzenia życia wspólnoty, elementów. Od energooszczędności, poprzez gospodarkę odpadami, wodą, roślinność, które mają istotny wpływ na środowiskowe oddziaływanie budynku. W trakcie szkoleń będziemy mówili o kompetencjach miękkich dla administratorów jak rozmawiać z mieszkańcami o tematach ekologicznych. „W trakcie odrębnych szkoleń związanych z komunikacją z mieszkańcami poruszymy temat zarządzania kryzysowego, oraz pokarzemy narzędzia porozumiewania się administratora ze wspólnotą” – Hanna Kryszyńska.

Eko-lokator to cykl wydarzeń i publikacji związanych z oddziaływaniem budynku wielorodzinnego na środowisko, który ma za zadanie zwiększyć świadomość ekologiczną, oraz dotrzeć w ostateczności do potencjalnego mieszkańca.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu:

O Eko-lokatorze w Radiu dla Ciebie


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej