ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Miasta i budynki przyszłości: żywe, samowystarczalne i zgodne z naturą (20301)

www.rzeczpospolita.pl
2017-12-05

Drukuj
galeria

Budynki żywe, niewidzialne, zgodne z naturą, elastyczne, zmieniające się w czasie i samowystarczalne. Oto pięć scenariuszy budynków i miast przyszłości według Natalii Hatalskiej, autorki raportu „Living buildings. Przyszłość biurowców”

Budynki żywe, niewidzialne, zgodne z naturą, elastyczne, zmieniające się w czasie i samowystarczalne. Oto pięć scenariuszy budynków i miast przyszłości według Natalii Hatalskiej, autorki raportu „Living buildings. Przyszłość biurowców”

Natalia Hatalska, popularna i ceniona analityczka trendów i ich wpływu na przyszłość opublikowała raport zawierający 5 wizji budynków i miast przyszłości. Hatalska analizuje temat na podstawie konkretnych realizacji, które już dziś powstają we wszystkich zakątkach świata. Według influencerki w przeciągu 50 lat na swojej drodze możemy spotkać m.in. budynki całkowicie samowystarczalne, budynki – kokony odżywiające użytkownika, zbudowane z modułów zmieniających swoją formę według bieżących potrzeb, w pełni zintegrowane z naturą i potrzebami ludzi, a jednocześnie wtapiające się w otoczenie, niemal "znikające". W raporcie przeczytamy także m.in. o unoszących się budynkach w przestrzeni, budownictwie biofilicznemu, o komórkach przenoszących ciepło po całych obiektach, szkle mlecznym czy o mieście wg piramidy potrzeb Maslowa.

Natalia Hatalska stworzyła raport w ramach pracy swojego instytutu - infuture hatalska foresight institute, we współpracy z biurową spółką Skanska (cały raport do pobrania pod linkiem: http://infuture.institute/livingbuildings). W projekcie wzięli również udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Oto 5 wizji budynków i miast przyszłości, według Natalii Hatalskiej:

SCENARIUSZ NR 1 - MIEJSCA PRACY W SYMBIOZIE Z NATURĄ.

Jak szacuje ONZ, w 2050 r. już ok. 70% ludności świata będzie mieszkać w miastach. Utrata bezpośredniego kontaktu z przyrodą, co potwierdzają badania, odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu oraz produktywności. Dziś korporacje takie jak Amazon czy Google używają elementów biophilic design, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Budynki przyszłości zmaksymalizują korzyści dla ludzi, przy zminimalizowaniu swojego wpływu na środowisko i planetę.

SCENARIUSZ NR 2 – OBIEKTY SAMOWYSTARCZALNE

W przyszłości każdy budynek stanie się autonomiczną jednostką, tj. będzie mógł funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury.Sam dostarczy 100 proc. energii wszystkim pracowników i najemcom, a jej nadmiar zmagazynuje. Kataklizmy, gwałtowne zmiany pogodowe czy ataki terrorystyczne nie będą mu zagrażać. Apple Park w Kalifornii dzięki systemowi „naturalnej wentylacji” nie będzie wymagał ogrzewania ani klimatyzacji przez trzy czwarte roku. Kampus będzie zasilany energią, która w 100% będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.

SCENARIUSZ NR 3 – BUDYNKI NIEWIDOCZNE DLA MIESZKAŃCÓW MIAST

Dzięki technologii architektura wtopi się w otoczenie i nie będzie zakłócać przestrzeni – budynki niejako znikną z miast. Siedziba BNL - BNP Paribas w Rzymie, dzięki inteligentnie opracowanemu przeszkleniu odbija otoczenie ze wszystkich stron niczym lustro. Wygląd obiektu zmienia się zatem zależnie od pory dnia i pogody, odbijając obrazy miasta i światła, jednocześnie nie zakłócając krajobrazu.

SCENARIUSZ NR 4 – PROJEKTY TWORZONE DLA LUDZI I PRZEZ LUDZI

Budynki będą uwzględniać wiek, płeć, doświadczenia i potrzeby różnych grup ludzi. Nie tylko najemców, ale także okolicznych mieszkańców. Dzięki temu przestrzenie wokół obiektów biurowych będą także chętnie odwiedzane po godzinach pracy. W warszawskim kompleksie Spark, budowanym przez Skanska nie tylko pracownicy, lecz także mieszkańcy będą mogli spędzać czas na otwartym placu z amfiteatrem, strefą ćwiczeń, trampolinami posadzkowymi i mgiełką wodną.

SCENARIUSZ NR 5 – OBIEKTY „SZYTE NA MIARĘ” KAŻDEGO UŻYTKOWNIKA

Budynki biurowe będą zmienne w czasie, elastyczne, nie do końca zdefiniowane i dostosowujące się do użytkownika. Projekt siedziby Airbnb w Dublinie opiera się na koncepcji sąsiedztwa. Przestrzeń została zaprojektowana w celu rozwijania współpracy, interakcji i poczucia wspólnoty. Budynek stał się dla zespołu okazją do tego, aby szerzyć elastyczną filozofię miejsca pracy (belong anywhere).


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej