ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Jak budować PSZOK-i - praktyczne wskazówki dla gmin (20428)

2018-03-12

Drukuj
galeria

Opisany w naszym reportażu miniPSZOK na osiedlu w Nakle nad Notecią, fot. Katarzyna Wolańska

Jak organizować punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz ponownego użycia lub napraw? – praktyczne wskazówki dla gmin, które są odpowiedzialne za tworzenie takich punktów na swoim terenie, można znaleźć w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Środowiska.

W dokumencie znalazły się rekomendacje dotyczące m.in. lokalizacji PSZOK ze względu na rodzaj gminy i liczbę jej mieszkańców. Zawarte zostały także informacje, jak zorganizować przyjmowanie odpadów, np. w zależności od ich typu (odpady niebezpieczne oraz inne). Ekspertyza zawiera ponadto przykładowy regulamin i plan tworzenia PSZOK-u oraz porady dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na jego budowę. Zainteresowani mogą również zapoznać się z przykładami PSZOK-ów w innych krajach Unii Europejskiej.

Sieci napraw i ponownego użycia

Dla sieci napraw i ponownego użycia w ekspertyzie przedstawiono uwarunkowania prawne i organizacyjne tworzenia takich punków, a także różne modele ich finansowania i utrzymania. Dokument zawiera ponadto przykłady takich jednostek funkcjonujących w Polsce oraz w krajach UE.

Ekspertyzę "Rekomendacje dla budowy sieci napraw i ponownego użycia oraz wytyczne dotyczące minimalnej funkcjonalności punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla jednostek samorządu terytorialnego" można pobrać ze strony Ministerstwa Środowiska.

https://www.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/mos/Aktualnosci/2018/luty_2018/Rekomendacje_PSZOK.pdf

źródło: komunikat Ministerstwa Środowiska


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej