ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Reportaż z I Samorządowej Konferencji Klimatycznej (14251)

2012-04-24

Drukuj

I Samorządowa Konferencja Klimatyczna okazała się bardzo ciekawa i owocna, a także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poniej krótka fotorelacja z tego wydarzenia. 

narkun

Pierwszy dzień konferencji otworzyła Pani Senator Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca Komisji Środowiska Senatu. Odczytano także przesłanie prof. Jerzego Buzka do uczestników konferencji. Obrady tego dnia prowadzili przedstawiciele Związku Powiatów Polskich - na zdjeciu Tadeusz Narkun. 

pelna_sala

Od pierwszej do ostatniej sesji sala konferencyjna wypełniona była po brzegi. 

dyskusja

Po każdej sesji odbywała się bardzo ożywiona dyskusja. 

jarzemska

Drugą sesję otworzyla Monika Jarzemska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Monika zwróciła uwagę, że także powiaty mogą współpracować z Porozumieniem Burmistrzów Unii Europejskiej na rzecz ochrony klimatu. Jej prezentacja akcentowała wsparcie dla konferencji udzielone przez projekt COME2COM finansowany z programu Intelligent Energy Europe.

weight

Pierwszy dzień zamknęła prezentacja gościa z Wielkiej Brytanii, z Kornwalii, zaproszonego przez partnera Community Energy Plus. Anthony Weight opowiedział w jaki sposób hrabstwo Kornwalii radzi sobie w zadaniami w zakresie ochrony klimatu, mimo iż zajmuje się tym etatowo jedynie dwóch pracowników administracji samorządowej, a region jest jednym z najbiedniejszych na wyspach. 

kawa

Każdego dnia konferencji witała gości wolontariuszka InE - Katarzyna Kawa. 

drogosz

Drugi dzień konferencji otworzył wiceprezydent polskiej sieci Energy Cites, Leszek Drogosz. Reprezentował on jednocześnie Urząd Miasta Warszawy, który obecnie także realizuje działania na rzecz ochrony klimatu w związku z uczestnictwem w licznych międzynarodowych inicjatywach, np: grupie C40 czy Porozumieniu Burmistrzów. 

kassenberg

Drugi dzień konferencji prowadził prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju - Andrzej Kassenberg.

film

Kulminacyjnym momentem drugiego dnia konferencji był premierowy pokaz filmu "Tydzień z dobrym klimatem". Film zwabił do centrum konferencyjnego licznych dodatkowych gości, m.in. ze stowarzyszeń aktorskich i fimowych. Narratorem filmu jest Krzysztof Ziemiec, który niestety nie mógł być obecny osobiście.

rezyser

Po filmie znalazło się miejsce na oklaski dla Pani Reżyser - Duśki Markowskiej-Resich oraz koordynatora projektu "Dobry klimat dla powiatów" - Wojciecha Szymalskiego.

simona

Po filmie wystąpił drugi gość zagraniczny konferencji, Pani Simona Constantin z DG ds. Klimatu. Przedstawiła ona założenia budżetowe LIFE+ na okres finansowania 2014-2020. Jej prezentacja podkreśliła, że konferencja była częścią obchodow 20-lecia instrumentu finansowego LIFE+.

raczka

Na konferencji wystąpił także Jan Rączka - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej anonsując rychłe rozpoczęcie konkursu na dofinansowanie projektów związanych z termomodernizacją budynków publicznych - konkurs ma się rozpocząć w maju i rozstrzygnąć już na początku czerwca, a termin podpisywania pierwszych umów może nastąpić już we wrześniu 2012 roku. 

kuluary

Uśmiechnięte twarze wiceprezesa InE, Krzysztofa Kamienieckiego i LISO dla powiatu mrągowskiego i olsztyńskiego, Pani Zofii Wojciechowskiej, świadczą, że w kuluarach goście konferencji także dobrze sie bawili. 

 

Zapraszamy na II konferencję w 2015 roku. 

 

Zdjęcia: Katarzyna Sołdaczuk


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej