ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Porozmawiajmy o klimacie (13485)

2011-11-02

Drukuj

Ochrony klimatu coraz bardziej domaga się nasza planeta. Społeczna dyskusja na temat tego, jakie działania prowadzić lokalnie, aby minimalizować zmiany klimatu staje się coraz bardziej potrzebna. Instytut na rzecz Ekorozwoju, w 2012 roku przeprowadzi ponad 80 takich lokalnych dyskusji w całej Polsce. Obecnie szuka moderatorów debat, którzy pomogą mieszkańcom i władzom lokalnym rozpocząć poszukiwania wspólnych rozwiązań chroniących klimat w danym regionie.

Dane z ponad 40 tys. stacji meteorologicznych potwierdzają wzrost temperatury Ziemi o 1 st. C od lat 50. XX wieku [zobacz>>]. Naukowcy podają coraz to nowe, alarmujące dane, które wskazują, że działalność człowieka ma ogromny wpływ na niepokojące zmiany klimatu. Padają argumenty za tym, że musimy ograniczać emisję CO2. Politycy wyznaczają cele redukcji gazów cieplarnianych. Jednak w Polsce temat zmian klimatu uważany jest wciąż za mało istotny. Jak wynika z badań [zobacz>>] my, Polacy wciąż stosunkowo mało wiemy na temat ochrony klimatu. Większość z nas sądzi także, że jego własne zdanie lub działanie nie przyczyni się do rozwiązania tego problemu i stworzenia systemu ochrony przez zmianami klimatu.

Działania prowadzone w krajach Europy Zachodniej pokazują, że większa wiedza o ochronie środowiska naturalnego i partycypacja obywatelska w działaniach związanych z ekologią to kierunek, który prowadzi do ciekawych i efektywnych, również w senesie ekonomicznym, rozwiązań na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym. Przykładem takiego działania może być Kornwalia [zobacz>>], region w Wielkiej Brytanii, który zdecydowanie rezygnuje z wykorzystania węgla do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, dzięki czemu chroni klimat, nie emitując CO2. W zamian postawił na odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną (termomodernizacja budynków). Stworzone liczne nowe miejsca pracy i przekształcono ten zacofany region w lidera na polu innowacyjnej, zielonej gospodarki.

Jest to kierunek działania, o którym warto pomyśleć również w Polsce. Już w niektórych gminach zaczyna kiełkować takie myślenie. Przykładem może być  gmina Kisielice [zobacz>>], gdzie postawiono całkowicie na niezależność energetyczną, inwestując w lokalne, odnawialne źródła energii (farma wiatrowa, biogazownia), które zaopatrują gminę w elektryczność i ciepło, bez emisji CO2.

Każda zmiana myślenia zaczyna się od dyskusji. Dlatego w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów” w 2012 roku odbędzie się I samorządowa konferencja klimatyczna oraz przeprowadzimy 85 powiatowych debat w całej Polsce. Z mieszkańcami i władzami będziemy rozmawiać o ochronie klimatu, nowych rozwiązaniach technologicznych w energetyce przyjaznej środowisku, zielonej gospodarce, partycypacji obywatelskiej w sprawach ochrony środowiska oraz dobrych przykładach i wykorzystaniu ich lokalnie - wyjaśnia Wojciech Szymalski koordynator projektu. Obecnie poszukujemy moderatorów takich dyskusji – dodaje.

Moderatorzy dyskusji zostaną odpowiednio przygotowani do ich prowadzenia. Będą to osoby posiadające wiedzę z zakresu ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian, prowadzenia debat, budowania strategii gospodarki niskoemisyjnej oraz kreowaniu programów rozwoju lokalnego.

Poprzez debaty chcemy również pobudzić  zaangażowanie społeczne, dlatego do prowadzenia dyskusji poszukujemy moderatorów,  dla których rozwój społeczeństwa obywatelskiego i jednocześnie ochrona środowiska są ważne. Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę www.chronmyklimat.pl/doklip gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat naboru oraz lista potencjalnych powiatów, w których mogą odbyć się debaty [zobacz>>] – mówi Wojciech Szymalski. 

Instytut na rzecz Ekorozwoju przygotowuje również wiele materiałów edukacyjnych, które zostaną rozdane w czasie debat. Będą to broszury i ulotki z zakresu ochrony klimatu i energetyki przyjaznej środowisku, a także film edukacyjny o tym, co dzieje się w Polsce na polu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony klimatu.

Chętni już mogą śledzić elektroniczny bezpłatny biuletyn projektu, gdzie poruszana jest problematyka zmian klimatu, a także opisywane są dobre przykłady wykorzystania rozwiązań proekologicznych z Polski i ze świata.  

Szkolenie moderatorów odbędzie się w marcu 2012, a cykl debat ruszy w drugiej połowie 2012 roku.
Ogłoszenie o naborze


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej