ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Dobry Klimat dla Powiatów nabiera tempa! (12668)

2011-05-25

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'113 powiatów z całej Polski przystąpiło do projektu Dobry Klimat dla Powiatów realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju. Wkrótce 110 lokalnych współpracowników projektu rozpocznie działania w powiatach. Będą badać, jak powiaty radzą sobie z ochroną powietrza i adaptacją do zmian klimatu.

113 powiatów zadeklarowało swoje uczestnictwo w projekcie Dobry Klimat dla Powiatów. To więcej niż zakładali twórcy projektu.

Cieszy nas tak duża liczba powiatów w projekcie. Świadczy ona o tym, że samorządy i władze powiatowe są zainteresowane ochroną klimatu oraz poszukiwaniem rozwiązań, które będą miały wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Nasz projekt może być podpowiedzią dobrych przykładów, nie tylko jak walczy ze zmieniającym się klimatem, lecz także jak przystosować gospodarkę lokalną do nowych warunków klimatycznych i zmieniających się w związku z tym wymogów prawnych, jak chociażby udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii – mówi Wojciech Szymalski, koordynator projektu.

Już w czerwcu 110 przeszkolonych lokalnych współpracowników projektu, tak zwani Lokalni Inicjatorzy Społeczeństwa Obywatelskiego, czyli LISO, rozpoczną badania ankietowe w powiatach. Wyniki tych badań będą podstawą do poznania rzeczywistego stanu lokalnych działań na rzecz ochrony klimatu i jednocześnie określenia poziomu wiedzy ekologicznej badanych, m.in. urzędników i lokalnych liderów opinii publicznej, osób zaangażowanych w lokalne działania społeczne, lokalnych przedsiębiorców.

Lokalni współpracownicy projektu Dobry Klimat dla Powiatów to osoby, które wyróżniają się w swoim środowisku zaangażowaniem w sprawy związane z ochroną środowiska.

Do współpracy wybraliśmy osoby, które chcą promować odpowiedzialne podejście do ochrony klimatu w lokalnej społeczności. Tworząc projekt i powołując LISO przyświecała nam idea pobudzania zaangażowania lokalnych obywateli w sprawy adaptacji do zmian klimatu. W przyszłości planujemy również lokalne debaty – dodaje Wojciech Szymalski.

Eksperci z Instytutu na rzecz Ekorozwoju opracowują obecnie metodologię obliczenia śladu węglowego w powiatach. Wkrótce w pięciu zgłoszonych do projektu powiatach, rozpoczną się żmudne obliczenia. Wyniki obliczeń śladu węglowego poznamy w przyszłym roku.

Listę powiatów uczestniczących w projekcie można znaleźć na stronie:
www.chronmyklimat.pl/lang/pl/page/powiaty/id/106/

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej